Bramborový guláš na talíři.

Proč je tradiční bramborový guláš tak oblíbený? Protože se jedná o pokrm rychlý, levný a snadný. Já bramborový guláš vařím jen občas, mám ho sice moc ráda, ale důležitou surovinou na něj je uzenina, která nepatří zrovna mezi zdravé potraviny.
Ale dá sehnat kuřecí točený salám nebo kuřecí debrecínka vcelku. Pokud má tato uzenina přijatelný obsah masa, je na můj bramborový guláš nejvhodnější. Česnek do guláše je možné podle chuti vynechat, majoránka mu dá tu správnou chuť.
Mouka na zahuštění guláše obsahuje sacharidy. Proto na zahuštění guláše záměrně dávám jen lžíci mouky. Nechci mít guláš zbytečně hustý a taky nepotřebuji zbytečné sacharidy.

 

Suroviny: 1 velká cibule 120g, 1 stroužek česneku, 1 lžíce oleje, 500g brambor (4-5 brambor), 500g kuřecí uzeniny, 2 lžičky mleté sladké papriky, 1 lžička soli, 1 lžička kmínu, 1 lžička mletého pepře, 2 lžičky majoránky, 1 polévková lžíce polohrubé mouky.

 Postup: Nejprve si připravím ingredience na guláš. Oloupu brambory, rozkrájím na menší kousky a nechám zatím v misce s vodou. Kuřecí uzeninu podle potřeby oloupu a pak nakrájím na kostky.
Poté ve větším hrnci s nepřilnavým dnem rozpálím 1 lžíci oleje a na něj dám najemno nakrájenou větší cibuli a najemno nakrájený česnek. Na dočervena osmaženou cibuli nasypu mletou papriku, promíchám a přidám nakrájenou uzeninu. Vše asi 15 minut restuji a přitom osolím, okmínuji a nasypu brambory. Nakonec obsah hrnce promíchám a zaliju 500ml vody. Hrnec přikryju pokličkou a vše vařím 15-18 minut, až jsou brambory měkké.
Pak do poloviny 1/4l hrnku naliju studenou vodu a rozkvedlám v ní polohrubou mouku. Kvedlánek naliju do skoro uvařeného guláše, který za občasného míchání vařím ještě 10 minut.

Na dovolené nebo o prázdninách je bramborový guláš dobrá rychlovka, která se nikdy neomrzí. Z uvedeného množství surovin udělám 4 velké nebo 5 menších porcí bramborového guláše. Jako příloha může být krajíček chleba, ale kdo chce držet dietu, měl by tento zdroj dalších sacharidů vynechat. Tak dobrou chuť!
Vaše

1 porce=1/4: 742kJ, 177kcal, 29.6g sacharidů