dortíky lákají

čokoládové bonbonyProč zahánět chuť na sladké? Rafinovaný cukr a jeho náhražky jsou pro lidské tělo jako droga a nemají nic společného s výživou. Cukr je dnes považován za nejškodlivější potravinu. Neobsahuje žádnou vlákninu, bílkoviny, minerály, tuky ani antioxidanty. Jsou to jen prázdné kalorie. Ve sladkostech představuje cukr společně s tukem vysokou energetickou hodnotu. Energie z cukru, která se nespálí cvičením nebo jinou fyzickou činností, se brzy přemění v tukovou tkáň.
Je potřeba ztratit chuť na sladké a to je klíčem ke zhubnutí. Nízký podíl cukru ve stravě zároveň přispěje vašemu tělu k lepšímu proudění krve v cévách a zlepší stav ústní dutiny a zubů. A jak škodí sladkosti a sladké nápoje dětským zubům! Kamarádka, která je dětská zubařka, s tím má opravdu starosti, věřte mi.
Tipy, jak omezit příjem cukru:
[note]Připravujte si jídlo doma, kdy víte, z čeho je jídlo připraveno. Někteří kuchaři v restauracích mají oblíbený fígl přidávat cukr do omáček pro zlepšení chutě. Já jsem ho dokonce objevila v budapešťské pomazánce.[/note] [tip]Vyhýbejte se sladidlům a cukrovým náhražkám. Některé z nich jsou ještě škodlivější, než samotný cukr. Týká se to jak energetické hodnoty, tak obsahu sacharidů. Diapotraviny jsou zrádné. Někdy je zdravější a líp chutná kvalitní čokoláda s vysokým procentem kakaa než čokoláda pro diabetiky.[/tip] [note]Nevěřte reklamním triků na štítcích s potravinami, které nabízejí snížený nebo nulový podíl cukru.[/note] [tip]Vyhněte se pití slazených nápojů a pijte čistou vodu. Voda je pro zahnání žízně nejlepší. Dobrá je i voda se šťávou z citronu.[/tip] [note]Když máte chuť na sladké, vemte si ovoce nebo jogurt, nikdy sušenky nebo koláč. Já si taky často uvařím černou kávu.[/note] [tip]Zpočátku se bude zdát, že je těžké cukr ze stravy vynechat. Omezujte ho průběžně, slaďte postupně méně a méně.[/tip] [note]Jestliže nemáte hlad, jednoduše nejezte, pokud si to můžete dovolit.[/note]

Cílem veškerého snažení musí být zdravá, vyhovující dieta s vysokým podílem vlákniny a s nízkým glykemickým indexem a s nízkým obsahem tuků. Jedině to nám pomůže zahnat dortíky lákajíchuť na sladké!

Vaše