Rýže basmati

Rýže basmati

Věděli jste, co je rýže basmati? Rýže basmati je speciálně vyšlechtěná odrůda rýže s dlouhým zrnem, pěstovaná v Indii a v Pákistánu. Po sklizni se hned neprodává, ale skladuje se asi dva roky, teprve potom jde do obchodu. To způsobí, že rýže je po uvaření sypká a nelepí se a také se vaří kratší dobu. Dlouhým skladováním získá tato rýže typické oříškové aroma. Někdo udává, že voní po jednom druhu okrasné rostliny Pandanus.
Co je rýže basmati jsem ještě do nedávna netušila, ale pak jsem se dozvěděla, že její nejdůležitější vlastností je vysoký obsah bílkovin a nízký obsah cukrů v zrnu. Tento typ rýže je považován z hlediska zdravé výživy za nejlepší. Má totiž nízký glykemický index a z toho důvodu je basmati velmi cenná v dietní výživě. A diabetiologové z celého světa uvádějí, že tento druh rýže je nejvhodnější pro diabetiky.

Druhy rýže

Běžná rýže je vlastně obilný celozrnný výrobek. Avšak obsahuje sacharidy, škroby s vysokým podílem škrobu amylopektinu, který se snadno a tráví, a tak běžná bílá rýže má glykemický index vysoký a po jídle s rýží máme brzy hlad.
Na rozdíl od toho rýže basmati obsahuje vyšší podíl škrobu amylózy, který se v těle tráví obtížněji. To je důvodem, proč má rýže basmati nižší GI (škrob amylózu obsahují i všechny luštěniny, které mají také nízký glykemický index).

[audio:http://diatips.cz/wp-content/uploads/2013/05/08-Voice-Of-The-Moon.mp3]

Slyšíte? Hraje indický hudební nástroj sitar!

Na pěstování rýže basmati se dokonce snažila jedna americká firma získat patent, ale bez úspěchu, název Basmati se může používat jen pro rýži pěstovanou v původní oblasti Indie a Pákistánu. Prodává se rýže basmati bílá, divoká a natural, celozrnný druh je z hlediska dietetického ještě cennější. Co je rýže basmati, vědí dobře i kulturisté, protože je rýže basmati velmi doporučována pro sportovní výživu.
S jinými dietními účinky rýže se určitě dobře seznámily mnohé maminky, když léčily své ratolesti rýžovým odvarem při zažívacích potížích. U mě tedy rýže basmati vede!
Vaše