Dieta bez cukru anebo bez cukrů?

Dieta bez cukru anebo bez cukrů?Jestli si někdo myslí, že je to totéž, tak je na omylu. Bez cukru, (té sladké sypké a neužitečné látky používané při přípravě sladkých jídel), se naše tělo úplně klidně obejde. A víte, že lidstvo začalo vyrábět a používat cukr až v 19. století?
Ale cukry (sacharidy) – myšleno složené cukry, dříve nazývané karbohydráty nebo  uhlovodany, které jsou ve formě škrobů obsaženy v obilninách, tedy i ve všech výrobcích z mouky, v bramborách nebo rýži, potřebuje naše krev ve formě glukózy pro výživu všech buněk lidského těla.

Dieta bez cukru je tedy možná, nikoliv však dieta bez cukrů. A tak existuje spousta redukčních hubnoucích diet, zaměřených na snížený nebo nízký podíl cukrů ve stravě. Denní příjem cukrů – sacharidů je v jejich jídelníčku snížen na 125g sacharidů a méně. Dnes jsou to hlavně tzv. nízkosacharidové diety (Low Carb Diets).

I když jsou nyní nízkosacharidové diety prohlašovány za nejlepší, odborníci upozorňují, že jejich dlouhodobé dodržování je nebezpečné a že každý člověk je jedinečný ve své denní potřebě sacharidů. Bez cukrů se lidské tělo neobejde a sacharidy pro nás představují „palivo pro mozek“. Přívod sacharidů do těla má dokonce ovlivňovat inteligenci a myšlení. Potvrdí vám to diabetici, kteří zažili hypoglykemii v důsledku nedostatku cukru v krvi.

V dietním programu je důležitější a prospěšnější volit správný druh sacharidových potravin, než sledovat celkové množství sacharidů v jídelníčku. Druh sacharidů popisuje nejlépe glykemický index.
 
Bližší podrobnosti na toto téma najdete v odborné literatuře, například v knize Glukózová revoluce. Já tuhle knihu čtu často a neustále v ní nacházím mnoho zajímavého.
Vaše

Sdělte to přátelům...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
Příspěvek byl publikován v rubrice Hubnutí se štítky Jak zhubnout. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>