Vařila jsem koprovku s hovězím masem a zbylo mi trochu silného hovězího vývaru. Co s ním? Třeba se bude k něčemu hodit. Večer jsem pak přišla do kuchyně a domácí vývar k večeři by přišel vhod. Ale co do něho, aby to bylo rychlé, dobré i zdravé? Polévkové nudle v sáčku už nekupuji.
Když jsem ve špajzu hledala za ně náhradu, narazila jsem na pohankovou krupici. To by mohlo být rychlé! Udělám domácí vývar s pohankovou krupicí!
Postup: Dobrý kvalitní vývar se připravuje vložením všech surovin do studené vody a jejich vařením delší dobu, asi dvě hodiny nebo déle. Zelenina se může k masu přidat vcelku až ke konci vaření, což se mi zdá lepší. Po scezení se pak do uvařeného vývaru vrátí zelenina zpět nadrobno nakrájená.
Do půl litru vařícího se vývaru jsem vhodila vrchovatou lžíci pohankové krupice, 2 minuty povařila a hovězí vývar s pohankou byl už v talířích na stole.
Suroviny na vývar: 400g hovězích žebírek, 1 malá cibule (100g), menší mrkev (100g), kousek celeru (50g), kousek petržele (50g), 2 kuličky nového koření, 2 kuličky celého pepře, ½ lžičky soli, 1 litr studené vody.
Suroviny na polévku: 1/2l hovězího vývaru se zeleninou, 1 vrchovatá lžíce pohankové krupice (30g), případně ještě sůl, mletý pepř.
Co obsahuje domácí vývar z hovězího masa? Je v něm spousta užitečných, a nutričně cenných aminokyselin, které jsou součástí bílkovin masového původu. Odjakživa byl vývar považován za posilující a léčivý pokrm nebo jako vyprošťovák z alkoholového opojení.
Polévka s pohankovou krupicí chutnala báječně, měla jen trochu tmavší zlatou barvu a příště ji zase takto udělám. Z půl litru masového vývaru byly dvě porce polévky.
Zkuste to taky! Zapomeňte na nezdravé polévky ze sáčku! Vaše