Granatova Jabka

Granátové jablko výšivkaGranátové jablko je plod granátovníku, to je keře, který roste v suchých subtropických oblastech Středomoří, Arabského poloostrova a jihovýchodní a střední Asie. Nyní se druhotně pěstuje i v jiných teplých oblastech.
Už ve starém Řecku bylo granátové jablko zasvěceno bohům a bylo symbolem plodnosti. Jedno jablko totiž může obsahovat až 1200 semen, která jsou obalena červenou rosolovitou hmotou se sladkokyselou chutí.

Botticelli,_madonna_della_melagrana
Sandro Botticelli: Madona s granátovým jablkem

Granátové jablko je jako posvátný plod uznáváno i v Izraeli, objevuje se v biblických textech, v křesťanství je symbolem víry a církve. U nás se dokonce granátové jablíčko znázorňuje v lidových malbách a výšivkách a my to mnohdy ani netušíme.
Mé první granátové jablko jsem dostala od kamarádky a byla jsem nadšena. Zamilovala jsem se do jeho vzhledu a chuti a hned jsem toužila aspoň jednu rostlinu mít. Semínka ze snězeného jablka jsem později vysela a vzešlo neuvěřitelné množství rostlinek. Většinu z nich jsem rozdala a nakonec zbyly dva granátovníky, které tvrdošíjně odmítaly kvést.

Granátovník jako bonsaiNyní pěstuji doma pokojovou zakrslou formu granátovníku, latinsky Punica granatum nana, která tvoří jen malý keřík, pravidelně kvete i plodí a dělá mi velkou radost. Nechce někdo semínka? Brzy budu jedno granátové jablko sklízet.
Vaše