Fascinující granátové jablko

Granátové jablko výšivkaGranátové jablko je plod granátovníku, to je keře, který roste v suchých subtropických oblastech Středomoří, Arabského poloostrova a jihovýchodní a střední Asie. Nyní se druhotně pěstuje i v jiných teplých oblastech.
Už ve starém Řecku bylo granátové jablko zasvěceno bohům a bylo symbolem plodnosti. Jedno jablko totiž může obsahovat až 1200 semen, která jsou obalena červenou rosolovitou hmotou se sladkokyselou chutí.

Botticelli,_madonna_della_melagrana

Sandro Botticelli: Madona s granátovým jablkem

Granátové jablko je jako posvátný plod uznáváno i v Izraeli, objevuje se v biblických textech, v křesťanství je symbolem víry a církve. U nás se dokonce granátové jablíčko znázorňuje v lidových malbách a výšivkách a my to mnohdy ani netušíme.
Mé první granátové jablko jsem dostala od kamarádky a byla jsem nadšena. Zamilovala jsem se do jeho vzhledu a chuti a hned jsem toužila aspoň jednu rostlinu mít. Semínka ze snězeného jablka jsem později vysela a vzešlo neuvěřitelné množství rostlinek. Většinu z nich jsem rozdala a nakonec zbyly dva granátovníky, které tvrdošíjně odmítaly kvést.

Granátovník jako bonsaiNyní pěstuji doma pokojovou zakrslou formu granátovníku, latinsky Punica granatum nana, která tvoří jen malý keřík, pravidelně kvete i plodí a dělá mi velkou radost. Nechce někdo semínka? Brzy budu jedno granátové jablko sklízet.
Vaše

Sdělte to přátelům...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
Příspěvek byl publikován v rubrice Oblíbené zdravé potraviny se štítky Granátové jablko. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>