Dostala jsem mladého kohouta k snědku a dlouho jsem se rozmýšlela, zda ho připravit na paprice se smetanou. Pak jsem se konečně rozhodla připravit kohouta na víně, na tento recept jsem se chystala už dlouho. Kohout na víně patří mezi klasiku francouzské kuchyně a jeho originální název je Coq au vin. Pochází z oblasti Burgundska a ne náhodou se tedy jeho příprava téměř neliší od přípravy Boeuf Bourgignon, které připravovala hrdinka filmu Julie a Julia, když vařila podle slavné kuchařky Julie Child. A francouzskou kuchyni a tento film já miluji.
Kohout na víně je z dietního hlediska lepší, než kohout na paprice se smetanou. A víno, používané v oblasti Středomoří, má také své dietetické přednosti. Z originálního receptu jsem z dietních důvodů vynechala jen slaninu a žampiony.
Ingredience na přípravu 6 porcí kohouta na víně:1 malý kohoutek – kuře (asi 1,5-2 kg), 600 ml vína (např. Modrý Portugal), 50g másla, 1 cibule (nebo 100g svazeček šalotek, pokud se dají sehnat), 3 mrkve (150g), 5 cl koňaku, svazeček bylinek (libeček, rozmarýn, tymián, petržel), 2 stroužky česneku, 1 lžíce hladké mouky, 2 lžičky soli, 1 lžička pepře.
Postup: Správnou ideální metodou vaření a dušení je vaření pokrmu v litinovém hrnci. V mém případě jsem použila papiňák. Z kohouta jsem naporcovala zhruba šest porcí. Jednotlivé porce masa jsem osušila, ze všech stran osolila, opepřila a zprudka opekla na pánvi s máslem. Až kousky masa ze všech stran získaly zlatavou barvu, na pánev jsem přidala na plátky posekaný česnek, na proužky nakrájenou cibuli a mrkev nakrájenou na klínky. Maso se zeleninou jsem ještě osmahla. Pak jsem obsah pánve polila koňakem a zapálila. Flambováním získalo maso se zeleninou výtečnou chuť a vůni.
Opečené kousky kohouta a zeleniny jsem přemístila do papiňáku a vše jsem zalila vínem. Do hrnce jsem přidala ještě svázané bylinky, tak zvaný bouquet garni. Víno by mělo zakrýt všechno maso, jinak je nutné množství tekutiny doplnit horkým drůbežím vývarem nebo vodou, což v mém případě nebylo nutné. Na velmi mírném plameni jsem maso v papiňáku vařila 30 minut, v litinovém hrnci by to trvalo asi 2 hodiny.
Až bylo maso měkké, svazeček bylinek jsem z hrnce vyjmula. Jak jsem už uvedla, opečené žampiony jsem k masu nepřidávala. Maso se zeleninou dala jsem dala stranou a omáčku zahustila lžící mouky rozkvedlané v půl hrnku vody. Na závěr jsem ji zjemnila kouskem másla.
Musím přiznat, že se můj kohout na víně chutí od kohouta na víně připraveného podle původního receptu asi trochu lišil. Ale výsledek tohoto snažení za to přesto stál. Chuť a vůně pokrmu byla neopakovatelná.
Ve Francii do omáčky přidávají ještě také kohoutí krev a játra. Já bych s přidáním krve měla problém a jsem ráda, že jsem tyto ingredience neměla k dispozici. Při vaření kohouta na víně prý ve Francii bývá pravidlem, že „jedna láhev patří do hrnce a druhá na stůl!“, ale to snad praktikují s pravým burgundským jen ve Francii.
Samozřejmě, všechna jídla tohoto typu jsou ještě báječnější další den a toto pravidlo se mi potvrdilo. Jako příloha byla dobrá jak rýže basmati, tak knedlík nebo brambory. Bon Appetit!
Vaše
1 porce=1/6: 1658kJ, 394kcal, 7.9g sacharidů