zeleninová paprika

zeleninaNakupování v supermarketu mě moc nebaví. Vždy si většinou dopředu připravím seznam, vyberu co potřebuji, a navíc toho moc nekoupím. Jenom jeden je můj oblíbený supermarket, kde cesty pro nákupní vozík jsou dostatečně široké a výběr zboží a jeho aranžmá mě láká. Bohužel, mám ho od mého bydliště nejdál. Asi to je ta příčina, proč se tam vždy na nakupování těším.

Baví mě prohlížet nabídku oddělení potřeb do kuchyně a k vaření. Zírám, jak pěkné věci v širokém výběru jsou dnes k mání, a lituju, že už toho nepotřebuji moc dokupovat. Ale když zkoumám nabídku porcelánových servisů, mrzí mne, že český porcelán se téměř z nabídky v supermarketech vytratil. Nebyla dřív výroba kvalitního porcelánu naším národním stříbrem?

Za to v oddělení ovoce a zeleniny jsem se stálou nabídkou rozmanitých druhů a barev ovoce z dovozu spokojena. Nejvíce času strávím vždy u druhů, které u nás dříve nebylo tak vidět. Obdivuji bulvičky zahradního fenyklu a svázané stonky řapíkatého celeru a přemýšlím, nemám-li je koupit. Ráda bych taky chtěla koupit artyčok, protože na dovolené v Ŕecku mi chutnal moc. Avokádo vypadá sice jako ovoce, ale prý se řadí k zeleninám. Bude to asi tím, že nemá skoro žádnou chuť a jeho dužnina s velmi kvalitním tukem se spíš využívá ve studené kuchyni. Nabídka čerstvých bylinek nebo koření je taky velmi dobrá a pestrá.

Exotické ovoceA což teprve druhy ovoce! Ananas byl dříve vidět jen o vánocích, teď bývá někdy tak levný, že ho často mohu koupit jako zdravý dárek, kdykoliv je příležitost. Roztodivné druhy melounů – cantaloupe, galia, piel de sapo, nevím, na co je tak použít? Oranžový plod jedlé mučenky granadilly jsem ještě nezkoušela, ale prý se hodí k přípravě zákusků, stejně tak zelený plod fejchoa. Ani pichlavý, ale prý lahodný plod durianu, jsem ještě nejedla. A chlupatý rambutan z Asie, vzhledem připomínající kaštan s oplodím, mě zrovna neláká. Ale zajímavé, voskově žluté plody karamboly si určitě jednou koupím, až najdu nějaký dobrý recept, co z nich udělat.
Zato když vidím v nabídce granátová jablka, neudržím se a musím jich několik koupit. Toto skvělé ovoce plné vitamínů já miluji! Zralá papája mě zase láká pro svůj obsah vitamínů a užitečného enzymu papainu, který podporuje trávení a dá se použít i do marinád. Po rozkrojení mi její červená dužnina připomíná meloun. Nezralá papája se prý dá využít také pro marinování. Často jsou vidět i plody subtropického kaki, připomínajícího rajče, a vzhledem je podobná i rajčenkatamarillo.
Drobné citrusové ovoce kumquat není špatné, ale lepší je obrovské pomelo, největší citrusový plod vůbec.  U nás ho sice pojídáme podobně jako grapefruit, ale v asijské kuchyni se používá hlavně k přípravě slaných pokrmů. Tropické plody liči, vzhledem připomínající větší maliny, jsou nabízeny jen v určitém období, protože dlouho nevydrží a špatně se skladují. Korejská hruška singo mi moc nechutná, má mít vysoký obsah minerálních látek a  zchlazovací efekt, ale to jsem nepozorovala. Oranžové plody mochny peruánské,  zabalené v kabátku z suchého okvětí, znám dobře, čerstvé plody se dají usušit a mochnu si nadšenci hojně vysazují na jaře do zahrádky. Občas koupím i mango, když je dobře zralé a za dobrou cenu. S obrovskou peckou vždy zápolím a lahodná chuť manga, podobná broskvi, se dobře doplňuje s dezerty.

V mém nejoblíbenějším supermarketu stojí určitě za pozornost oddělení masa a masitých výrobků. Když zde něco nakoupím, mám jistotu, že maso je čerstvé a masové výrobky jsou vyrobeny opravdu z masa. Jsem ráda, že už dost českých spotřebitelů pochopilo, že kvalita se platí, a že nemá cenu podporovat prodej levných a podřadných klobás a salámů, vyrobených s přídavkem kostí a sóji. Myslím, že spotřebitelé musí svým chováním dát sami najevo, že už nechtějí být klamáni. A tím, že dají přednost nakupování kvalitních dražších produktů od určitých prodejců, se trh sám vyselektuje a vyřadí výrobce pochybné kvality. Můj oblíbený supermarket jsem nejmenovala, nejsem jeho placeným propagátorem. Třeba jste to sami poznali, o kom byla řeč.
A jak nakupuje má kolegyně bloggerka Pavla?
Vaše