kuličky vyložené ve skleněné misce

rychlé cukroví z máku a sušených švestekMám moc ráda mák a snažím se jej nacpat do všeho. Jestli to znamená, že můj organismus potřebuje vápník, na který je mák bohatý, nevím. Na netu proto vyhledávám recepty na jídla s mákem a mezi jinými jsem našla recept na nepečené kuličky s mákem, který jsem si upravila podle svých možností. Makové nepečené kuličky se stejně jako všechno nepečené cukroví připravují těsně před konzumací, aby jejich chuť byla svěží.

Ze sušeného ovoce mám nejraději švestky, které s mákem skvěle chutnají i na ovocném koláči. Trochu jsem se obávala, jak půjdou sušené švestky rozmělnit, ale protože používám kupované sušené švestky bez pecek, které jsou měkké, bylo mixování švestek bez problémů. Recept na nepečené kuličky neobsahuje vejce ani mouku, takže jej mohou ocenit vegani i celiatici. Co se týče glykemického indexu, podle mé oblíbené knihy Glukózová revoluce nemají kupodivu sušené švestky až tak vysoký GI. Jako sladidlo do kuliček jsem nově použila xylitol, který má v nepečeném cukroví lepší chuť než klasické umělé sladidlo a jeho GI je velmi nízký.

Jak na to: Mák umelu a 2 lžíce z množství odložím stranou do misky (bude na obalování kuliček). Měkké sušené švestky rozkrojím napůl a v mixeru rozmělním. Pak je přemístím do misky, přidám zbylý umletý mák a lžíci sladidla, rozpuštěného ve lžičce rumu. Vše promíchám, vznikne měkká a tvárná hmota, z níž v ruce vytvořím kuličky. Kuličky hned vkládám do misky s mákem a povrch kuliček obalím. Vytvořím tak 8 kuliček.
Když jsem poprvé celou přípravu těsta na kuličky dělala v mixeru, tak mixer jen naříkal a úpěl, že jsem o něj měla obavu a od té doby mixuji jen sušené švestky samotné.

Co na to: 100g sušených švestek bez pecek, 100g mletého máku, 1 lžíce sladidla xylitol  (nebo 1 lžička klasického umělého sladidla), 1 lžička rumu.

Je mi jasné, že makových kuliček nesmím sníst moc. Za to můj věčně hubený přítel objevil moje nepečené kuličky v ledničce, když jsem náhodou nebyla doma. Začal zkoumat jejich chuť a dopadlo to tak, že mi všechny snědl. To pro mě bylo vyznamenání.
Máte-li rádi mák, zkuste makové nepečené kuličky! Vaše

1 kulička=1/8: 329kJ, 78,3kcal, 8,5g sacharidů