pórek sklizený v únoru

pórek krájený pro přípravu pokrmuPórek jako dlouhá léta opomíjená a přehlížená zelenina zažívá svou recesi. Dosud byl hodně konzumován především v Turecku, Izraeli a ve Středomoří. Ale tato cibulovitá zelenina se pěstovala už ve starověkém Egyptě a zmínky o ní jsou i v bibli.
Římský císař Nero prý věřil, že díky póru bude mít zvučný hlas. Staří Římané přivezli pór na britské ostrovy a tam se nenáročný pórek tak zabydlel, že se stal národním symbolem Walesu.

librová mince se symbolem póruZeleninové druhy příbuzné pórku, jako je cibule a česnek, byly mnohem více zkoumány, co se týče přínosu pro lidské zdraví. Ale i když méně prozkoumaný, je pórek stejně užitečný.
Jako všechny cibulovité zeleniny má pór významný obsah sirnatých sloučenin, které jsou podstatnou složkou alicinu, látky která má silné antioxidační účinky. Alicin působí i proti bakteriím, virům a houbám. Alicin má velký význam při snižování rizika vzniku srdečně-cévních chorob a jako prevence vzniku mnoha zánětlivých onemocnění, včetně rakoviny. U česneku způsobuje vysoké množství alicinu typickou palčivou chuť. Chuť pórku je mnohem sladší a jemnější, než je chuť cibule nebo česneku. Přitom má také mimořádné antiseptické a dezinfekční vlastnosti.
Přírodní polyfenoly obsažené v cibulových zeleninách příznivě ovlivňují náš organismus svými antioxidačními účinky. I když nemá účinek tak silný jako cibule a česnek, má přesto pór obsah polyfenolů nadprůměrný ve srovnání s jinými druhy zelenin. Z fenolických látek obsažených v pórku je předmětem výzkumu flavonoid kaemferol.
Vitaminové složení u pórku je taky pozoruhodné. Kromě vitamínů A, C, E a K obsahuje řadu vitamínů skupiny B, z nichž je důležitá přítomnost kyseliny listové. Kyselina listová (vitamin B9) se užívá v těhotenství jako vitamín podporující růst plodu.
Z minerálních látek je mimo jiné u póru přínosný obsah železa, hořčíku a vápníku.

I když se z pórku dá přímo konzumovat jen spodní bělavá a střední světlezelená část, nemusíme tmavozelený vrchol rostliny vyhazovat. Dá se s ním dobře ochutit jakýkoliv vývar, ať už zeleninový nebo masový. Syrový jemně krájený pór je výbornou přísadou pomazánek a salátů.
Častěji známe pórek jako vařený nebo orestovaný na troše oleje. Někde připravují i plněné listy póru nebo pórek zapékaný.
Malou nevýhodou pórku je přítomnost oxalátů, proto lidé zejména s onemocněním ledvin by pór ve větším množství konzumovat neměli.

Jako téměř všechny zeleniny, je pórek ideální potravinou pro zdravou výživu. Má nízký obsah energie a nízký glykemický index, proto je vhodný pro diety. Ve Francii je prý populární pórková dieta. Uvařili jste si už francouzskou pórkovou polévku Vichyssoise nebo ochutnali jste vaječnou omeletu s pórkem? A další pokrmy s pórkem mám v receptáři.
Vaše