Zdravé potraviny a potravinová pyramida

Potravinová pyramida

 

Když mně zakázali jíst cukr, myslela jsem si, že prostě nebudu jíst žádné sladkosti a pečivo a to že bude stačit. Ale odborníci mě vyvedli z omylu. Víte, co je potravinová pyramida? Předtím jsem to nikdy neslyšela. Až později jsem se po pyramidě pídila a najednou mi to bylo jasné. Je v ní vše, co je k snědku, ale ta potravinová pyramida ukazuje, jaké potraviny máme jíst často a na vrcholku pyramidy je to, co bychom měli jíst jen občas a v malém množství.

Jednoduše řečeno strava má být vyvážená a pestrá. To už dnes ví skoro každé malé dítě. Výběr zdravých potravin a pravidelný režim stravování včetně pitného režimu, dostatek pohybu a pobyt na čerstvém vzduchu, duševní pohoda. Toto vše tvoří základ zdravého životního stylu a mělo by se dělat pravidelně a dlouhodobě.

Jídelníček má být při zdravé dietě složen ze sacharidů, tuků a bílkovin, jejichž poměru by měl být 50 : 35 : 15. Proto ve světě i u nás dnes v  různých verzích koluje schéma, zvané potravinová pyramida, které dobře znázorňuje, jak mají být jednotlivé druhy potravin zastoupeny ve zdravém  jídelníčku.
A co když někdo přece jen přestane jíst přílohy a pečivo? Tak o tom budu psát příště.
Vaše

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdravá výživa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Zdravé potraviny a potravinová pyramida

  1. Je to fajn starat se o zdraví a šířit dobré rady. Díky za ně. Děláme to také v kurzu BODY 3i,
    věříme, že tím přispějeme ke zlepšení postavy i psychiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *