Zdroje antioxidantů jsou ovoce a zelenina

Potraviny s antioxidanty

Na antioxidanty vám žádný lékař recept nedá. Antioxidanty jsou předmětem zájmu jak potravinářů, tak zdravotníků. Ochranu před oxidačním poškozením buněk v těle uskutečňují nejen antioxidanty syntetizované v těle, ale i ty, které přijímáme potravou.
Téma potravin s obsahem antioxidantů je pro mě velmi aktuální, proto jsem se na ně z čistě soukromých důvodů hlouběji zaměřila. Třeba zaujme i někoho jiného. Lidské tělo sice tvoří své vlastní antioxidanty, ale v mnoha případech je nutné přijímat antioxidanty cíleně v potravě. Zejména ten, kdo má sníženou obranyschopnost či zvýšené riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárních a jiných vážných onemocnění, může kromě jiného posílit imunitu užíváním vyššího množství antioxidantů, ať už v potravinách nebo v potravinových doplňcích.
syntetické potravni doplňky jako antioxidantyObsah antioxidantů v potravě lze nad přirozenou hladinu zvýšit, ale jen do té míry, aby oxidační a antioxidační látky v těle byly v rovnováze. Účinné jsou syntetické antioxidanty, ale přírodní antioxidanty jsou považovány za přijatelnější. U nich totiž nehrozí předávkování. Přírodní antioxidanty získáváme z potravin rostlinného i živočišného původu.

  • Vitamín A a jeho provitamin beta karoten má ovoce, zelenina, obiloviny, rybí tuk, játra, maso, žloutek.
  • Vitamín E obsahují rostlinné oleje, olej z obilních klíčků, máslo, vejce, luštěniny.
  • Vitamin C (kyselina askorbová) má ovoce, zelenina, brambory, šípky.
  • Flavonoidy (dříve vitamin P) patří mezi nejvíce zastoupené antioxidanty v potravě, jako jsou ovoce, zelenina, černý a zelený čaj, olivový olej, víno, káva, kakao.
  • Fenolové kyseliny obsahují olivy, káva, bílé víno, špenát, rajčata, pšenice, rýže, kukuřice.
  • Minerální prvky: zinek – zdrojem je maso, mořské produkty, pšeničné otruby a klíčky, pivovarské kvasinky, celozrnné výrobky, selen – obsahují para ořechy, celozrnné produkty, mořští živočichové (ústřice), česnek.
  • Enzymy a koenzymy – např. důležitý koenzym Q10 obsahuje maso a vnitřnosti (zejména srdce) a vaječný žloutek.

To byl výčet jen těch nejvýznamnějších přírodních antioxidantů v potravinách.

Důležité je, abychom dodrželi patřičnou úpravu potravin, kterou vybrané přírodní antioxidanty vyžadují. Například v současné době trpí většina naší populace nedostatkem vitamínu A, jeho vstřebávání je navíc zhoršené u dětí a starších lidí.
O využitelnosti betakarotenu pro jeho přeměnu na vitamín A lidským organizmem se vedou pře. Karoteny se do těla vstřebávají jen zčásti. Nejprve se zdálo, že stačí ke strouhané mrkvi přidat trochu oleje a betakaroten se snáze asimiluje a ve větším množství přemění. Ale zjišťuje se, že se karoteny vstřebávají lépe, pokud jsou jejich buněčné struktury porušeny, například tepelnou úpravou. Tuto informaci jsem se dozvěděla z přednášky prof. Lenky Vorlové „Potraviny jako zdroj vitaminů“ z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.
Potraviny s vyšším obsahem antioxidantů nás chrání před oxidačním stresem. Na jaké potraviny bychom tedy měli zaměřit zvýšenou konzumaci? Jedná se hlavně o ty, které se mnohdy označují jako superpotraviny.