Nejhorší je přejídání, jezení velkého množství příloh

Nejhorší je přejídání, jezení velkého množství přílohKdyž potřebuji hlídat denní přísun cukrů a glykemický index potravin, ze všeho nejdůležitější je vědět, jaké vlastnosti mají přílohy. Všechny druhy příloh obsahují vysoký podíl sacharidů a jen kvůli nim byl vlastně původně vynalezen glykemický index
Ale vynechávat přílohy? To je ten největší dietní omyl. Pokud se překrmíme masem, zeleninou a mléčnými výrobky, tělu budou sacharidy scházet. Navíc přemírou bílkovinné, tučné nebo vláknité stravy budeme zatěžovat ledviny, játra nebo slinivku. Správně bychom měli jíst všechno, ale s mírou.

Obilninové přílohy jsou hlavně pohanka, kuskus, bulgur a rýže, případně jáhly. Některé tyto obilniny mohou být upravené loupáním nebo předvařením. Z hlediska dietního jsou nejlepší v přírodní formě, neloupané a celozrnné.
Knedlíkové přílohy se vaří hlavně u nás, v Česku, a nejčastěji hlavně z pšeničné mouky, z bílého pečiva nebo z brambor.
Brambory jako příloha mohou mít několikero úprav. Nejzdravější jsou brambory vařené málo, tedy vařené ve vodě oloupané nebo ve slupce. Americké brambory by na tom mohly být o něco hůř, ale rozhodně lépe než bramborová kaše, která má vysoký glykemický index. Bramborové hranolky, smažené na spoustě tuku, mají hlavně velké množství energie.
Těstoviny se kvalitou a glykemickým indexem liší podle toho, z jaké pšeničné mouky jsou vyrobené. Nejzdravější jsou ty, které jsou vyrobené z pšenice tvrdé, zvané semolina, a mohou být také celozrnné.
Ještě pečivo používám někdy jako přílohu, když mám chuť nebo nestíhám udělat přílohu vařenou. Hlídat si množství snědeného pečiva je dost velký problém, aspoň pro mě. Když si upeču čerstvé pečivo a ono se mi povedlo, snědla bych ho často víc.

[note]To, že sami můžeme ovlivnit hodnotu GI u pokrmu, co jíme, už jsem psala. Jedná se nejen o množství, ale i o kvalitu. Pokud budeme na přílohy používat celozrnné obilniny, zajistíme tělu více vlákniny a přísun sacharidů s nižším GI. Například rýže k vaření by měla být neloupaná natural nebo alespoň rýže basmati, pohanka nedrcená a loupaná jen mechanicky, bulgur a kuskus v celozrnné formě.[/note]

[tip]Jakékoliv přílohy, včetně pečiva, bychom neměli jíst samotné. Je třeba je doplňovat nenasycenými tuky nebo bílkovinami. Abychom nedostali brzy hlad, musíme přílohy vždy kombinovat s potravinami, které mají nízký glykemický index.[/tip]

[note]Důležitá je příprava přílohy. Čím více nebo dokonaleji je uvařená, tím vyšší má GI a to je špatné. Například těstoviny mají být vařené jen al dente (to znamená na skus a nikoliv rozvařené), taky rýži bychom neměli vařit déle, než je to nutné. Z bramborových příloh jsou nejzdravější brambory vařené.[/note] [tip]Lidský organismus je jedinečný. Každý má jiný metabolismus a zpracovává určitý druh potraviny po svém. Někdo má sklon k tloustnutí, někdo ne.[/tip] [note]Nejhorší je však přejídání. Je to také nejtěžší: udržet se a nejíst velké množství pečiva nebo přílohy. Platí to i tehdy, když se jedná o výrobek z celozrnné mouky nebo ze zdravých cereálií. Odborníci radí jíst jen polovinu a se stoupajícím věkem množství příloh ubírat. Starší lidé mají většinou pomalejší metabolismus a nižší fyzickou výkonnost. Dobrým trikem je používání menších talířů![/note]

Velikost taliře může pomoci zamezit přejídáníO tom, jaký GI mají jednotlivé přílohy a jak velké porce přílohy jíst, chci psát příště. Je to téma obtížné, ale nesmírně důležité.

Vaše