Špenát oblíbená potravina

Špenát proti stárnutíŠpenát jsem měla ráda už jako malé děcko a vždycky jsem si jen pamatovala, že špenát je dobrý pro zdraví a že obsahuje železo. Nově bylo zjištěno, že špenát má pro tělo vynikající antioxidační působení, na kterém se podílí vysoký obsah draslíku, hořčíku, vitaminů a luteinu. Kvůli vysokému obsahu minerálů a vitamínů se špenát řadí mezi zeleniny zpomalující stárnutí a mezi superpotraviny.
Žlutooranžové barvivo obsažené ve špenátu, lutein, má velký význam pro ochranu očí, hlavně pro ochranu žlutého bodu oka. A víte, že špenát je pro oči a jejich zdraví mnohem lepší než dříve tak propagovaná mrkev? Konzumace špenátu pro tyto účely je účinnější, než konzumace jiných druhů zelenin.
Lutein je společně se zeaxanthinem obsažen v sítnici oka. Přehled obsahu těchto 2 látek v některých druzích zeleniny uvádí encyklopedie Wikipedie (v mikrogramech na 100g):

Kapusta syrová                                            39 550
Kapusta vařená                                            18 246
Špenát syrový                                              12 198
Špenát vařený                                              11 308
Salát římský                                                   2 312
Růžičková kapusta                                       1 590
Brokolice                                                        1 121
Mrkev vařená                                                  687
Mrkev syrová                                                  256

Jako silný antioxidant se lutein využívá také v prevenci kardiovaskulárních a nádorových onemocnění a k podpoře imunity.
Protože špenát obsahuje kyselinu šťavelovou, která na sebe váže vápník, je potřeba na to pamatovat, a vždy připravovat špenát v kombinaci s nějakým mléčným výrobkem, abychom se o vápník díky konzumaci špenátu neochuzovali a nepřivodili si osteoporózu. Také pro lidi nemocné s ledvinami a dnou je konzumace špenátu nevhodná díky obsahu kyseliny šťavelové.
Věřili byste, že podle odborníků si vyšší obsah živin uchová špenát mražený než špenát čerstvý? Ať tak nebo tak, udělejte něco pro své zdraví a špenát připravujte co nejčastěji!
Vaše