Rostlina lilku s květy a plody

Lilek právě sklizenýLilek neboli baklažán pochází z Indie a je velmi náročný na slunce a teplo. Proto ho u nás moc nevidíme pěstovat a do nedávna jsme ho skoro neznali a v kuchyni neuměli připravit. Bude to možná taky tím, že tmavofialová barva lilku nás vůbec k chuti neláká a připomíná nám tmavofialové plody jedovatého domácího plevele lilku černého.

Ukázka tzv. pocení lilku

Protože čerstvý lilek baklažán obsahuje menší množství hořkých toxických alkaloidů v dužnině, nedá se jíst čerstvý a vyžaduje tepelnou úpravu. Dužnina lilku obsahuje kolem 90 procent vody a má zvláštní pórovitou strukturu. Pokud se přebytečná voda z dužniny odstraní, pórovitá stavba dužniny se naruší, a tím pojme dužnina menší množství oleje při opékání a smažení. To je smyslem tzv. vypocení, kdy se plod lilku nakrájí na zhruba centimetrové plátky nebo kostky a jemně se prosolí. Takto upravená dužnina se nechá odkapat na cedníku zatíženém třeba nádobou s vodou, aby nahořklá a přebytečná voda vytekla. Vypocený lilek se ještě před další úpravou musí osušit.

Fialová slupka lilku se někdy podle návodu v receptu nemusí loupat, neboť se dá po tepelném ošetření jíst a obsahuje užitečný rutin, který zpevňuje cévy. Slupka má také vysoký obsah antioxidantů. Za tmavofialové zbarvení slupky může antioxidant nasunin, o kterém se udává, že by mohl pomáhat proti stárnutí a rakovině.
Semínka obsažená v dužnině mají nahořklou chuť, zejména když mají hnědou barvu a jsou zralá.
Vysoký obsah vody v lilku je důvodem, proč má tato cizokrajná zelenina nízkou energetickou hodnotu. Je zároveň zeleninou dietní: obsahuje totiž pektiny, které dobře působí na střevní mikroorganismy. Podle literatury je lilek užitečný při žaludečních a střevních obtížích, působí dobře na krevní tlak a čistí krev. Šťáva z dužniny prý obsahuje látky s antibiotickými účinky.

Lilek se hodně používá ve středomořské, arabské a východoasijské kuchyni, kde se kombinuje s ostatní teplomilnou zeleninou, se sýry, s masem a s kořením a bylinkami. Víte, že na českém internetu má lilek i svou vlastní webovou stránku!
Vypocené a osušené plátky lilku se dají snadno grilovat asi 3 minuty nasucho a poté potřít slabě olejem a grilovat další 3 minuty. Spousta receptů s lilkem je na webu labužník, kde je dokonce recept na slaný dort šarlotka z lilku, který si určitě brzy udělám. Recepty jsou i na zahraničních webech o chorvatské, řecké, arabské či turecké kuchyni.

Já jsem nejdřív začala s přípravou chutného lilkového salátu a lilkové pomazánky. Ráda bych taky vyzkoušela čerstvý lilek marinovaný, který prý se dá konzumovat už po 24 hodinách. Jen na něj musím najít nějaký dobrý recept.
Vaše