Uvařené dýňové pyré po rozmixování tyčovým mixerem

Uvařené dýňové pyré po rozmixování tyčovým mixeremPro dietu bez cukru nebo bez cukrů je dýně hokkaido jako stvořená. Její plody se dají skladovat delší dobu a tak je možné ji využít v kuchyni téměř po celý rok. A co takhle dýni zavařit? Zavařování dýně hokkaido se stane nutností, pokud sklidíte plodů hodně, ale možnosti uskladnění nemáte.
V zahraničních receptech se běžně používá dýně zavařená jako pyré. Letošní léto jsem dostala takovou spoustu zralých dýní, že jsem zavařování dýně hokkaido několikrát zkusila.

Co na to: 2 větší dýně hokkaido o celkové váze zhruba 3 kg, na zavařené pyré 6-8 menších sklenic s víčky o obsahu asi 400-500g.

Kousky dýně vložené na pařák umístěný v hrnci s vodouJak na to: Dýňové pyré připravuji často, když dělám třeba dýňové muffiny. Dýni omyji, odříznu zbytek stopky a bez loupání rozkrojím. Pří půlení je dobré vědět, že tvrdá je jen slupka, vnitřek je měkký a dutý, takže je třeba nejprve postupně nakrojit celý obvod dýně. Rozpůlené dýně hokkaido zbavím vnitřní měkké části s peckami.  Vydlabané půlky pak Uvařené koudky dýně pře mixovánímrozkrájím na tak velké kusy, aby se vešly do hrnce s vodou a pařákem. Vaření doměkka na jednom pařáku trvá zhruba 20-30 minut, vaření tohoto množství dýně na menším pařáku obyčejně dvakrát až třikrát zopakuji. Uvařenou dýni vkládám do mísy a rozmačkám mačkadlem na brambory. Nakonec tyčovým mixerem vytvořím dýňové pyré.
Předem vymyté a suché sklenice naplním uvařeným pyré pomocí speciálního trychtýře asi do ¾ objemu. Pokud zůstal okraj lahví čistý a suchý, uzavřu je. Potom je steriluji v zavařovacím hrnci nebo v mikrovlnné troubě, podobně jako švestky ve vlastní šťávě.

Podle webu Kalorické tabulky je nutriční hodnota 100g syrové dýně hokkaido skvělá: jen 155 kJ nebo 37 kcal, obsah tuků zanedbatelný (0,2%) a obsah sacharidů 9%.
Zavařování dýně hokkaido velmi zjednoduší pozdější přípravu pokrmů z tohoto stále oblíbenějšího druhu dýní. Stačí vzít sklenici pyré a z něho pak rychle připravit dýňovou polévku, rizoto či výborné dýňové muffiny.
Vaše