Sladidlo xylitol v misce

sladidlo xylitol připravené ke slazeníProtože jsem v komentářích k mým příspěvkům o sladidlech našla podnětné příspěvky zmiňující sladidlo xylitol, rozhodla jsem se o něm něco zjistit.
V minulosti totiž nebylo u nás toto sladidlo k dostání, dnes ho však některé firmy nabízejí. Rozhodla jsem se objednat si xylitol na webu www.ekolaska.cz a vyzkoušet ho. Předávám, co jsem o něm vypátrala.

Xylitol je sladká organická látka vyskytující se přirozeně v ovoci a v zelenině. Malé množství xylitolu, asi 15 gramů denně, si vytváří i naše tělo. Jako sladidlo přírodního původu je xylitol znám přes 100 let a sladili jím už během 2. sv. války ve Finsku. Bohužel k většímu rozšíření v používání xylitolu dochází až v poslední době. Výroba xylitolu je totiž mnohem nákladnější, než výroba syntetických sladidel. Sladidlo xylitol se vyrábí z kukuřičných listů nebo z březové kůry, výroba je tedy závislá na dostatku rostlinných surovin. Nevýhodou je tak vyšší cena xylitolu. Výhod má však toto ekologické sladidlo mnohem více:

Barevná lízátka s xylitolem

  • Víte, že xylitol je sladký jako cukr a chutná jako cukr?
  • Oproti cukru má xylitol zhruba o 40% nižší obsah energie.
  • Xylitol má nižší obsah kalorií i sacharidů než jiná sladidla.
  • Obrovskou předností xylitolu je nízký GI=7.
  • Na rozdíl od sladidla se stévií nemá xylitol žádnou dodatečnou příchuť či pachuť.
  • Sladidlo obsahující 100%ní xylitol nemá v sobě další přídatné látky, tak jak to mají umělá sladidla, u nichž jsou jako nosiče používány škroby dextriny.
  •  Xylitol má i zdravotní přínos. Stabilizuje hladinu inzulínu a nepůsobí na vzrůst hladiny krevního cukru, je vhodný pro diabetiky.
  • Už spotřeba xylitolu 6 g denně pomáhá předcházet vzniku zubního kazu, protože xylitol má v ústní dutině dezinfekční účinky. Zabraňuje tvorbě zubního plaku a udržuje v ústech příznivé pH, čímž dochází k omezení výskytu škodlivých mikroorganismů. Proto se vyrábějí bonbóny a žvýkačky s xylitolem.
  • Pozitivního vlivu xylitolu na mikrobiální prostředí dutin dýchacího ústrojí se využívá při aplikaci nosních sprejů s xylitolem.
  • Xylitol je sladidlo tepelně stabilní, dá se použít na vaření a pečení. Pozor! Ve srovnání s cukrem však xylitol nekaramelizuje a ve směsi s droždím nepůsobí na množení kvasinek. Neuděláte z něj tedy karamel a do kynutých těst přidejte navíc ještě lžičku cukru.

Výrobci uvádějí, že kdo chce sladidlo xylitol používat, měl by s jeho dávkováním začít pozvolna, aby se jeho organismus mohl na změnu přizpůsobit. Většinou se uvádí doba 3-6 týdnů. A samozřejmě, i když je energetický obsah xylitolu nižší, neznamená to, že ho máme přijímat v jakémkoliv množství. Při nadměrné konzumaci může mít projímavé účinky.
Informací o xylitolu je spousta například na www.xlear.com, www.brezovycukr.cz, www.xylitol.org, www.ekolaska.cz, www.norbi-update.cz.
A výsledky mého zkoušení? Sladidlo xylitol jsem s úspěchem použila při pečení vánočního cukroví a osvědčilo se mi i při pečení moučníků, u nichž je nutné v receptuře třít vejce s cukrem. V tom je xylitol ve srovnání s některými jinými sladidly bezkonkurenční. Rozhodla jsem se připlatit si a sladidlo xylitol používat v kuchyni zejména při vaření a pečení.
Vaše