Boloňské lasagne se připravují z boloňské omáčky, jejíž hlavní součástí jsou zelené lístky čerstvé bazalky, bylinky hojně používané ve Středomoří.
Italské těstoviny mají úplně jinou kvalitu a glykemickou hodnotu, než naše těstoviny vyráběné z běžné pšenice. Velký podíl na tom má pšenice semolina, neboli pšenice tvrdá. Z ní se také v Itálii vyrábějí lasagne, tedy čteme: lasaně, těstoviny ve tvaru plátků. Kamarádka Blanka si je hodně oblíbila a naučila mě svůj recept na boloňské lasagne.
Suroviny: 500 g mletého krůtího masa (lze i maso vepřové nebo mix), 4 lžíce oleje, velká cibule, sůl, pepř, oregano, 1-2 stroužky česneku, 200 g rajčatového protlaku (nebo hotové boloňské omáčky na těstoviny), 1 lžička sladidla, 1 lžička worčestrové omáčky, sušené nebo čerstvé byliny bazalka, oregano, tymián nebo rozmarýn, 2 lžíce hladké mouky, 600 ml mléka, 200 g eidamu nebo ovčího sýra (tučnost 20 procent), asi 12 semolinových lasaní, 1 dl bílého vína nebo vody.
Postup: Nejprve na pánvi připravím rychlou boloňskou omáčku. Na lžíci oleje vhodím nakrájenou cibuli a osmažím dorůžova. Pak přidám mleté maso, lžičku soli, pepř, rozmačkaný česnek a asi 20 minut opékám. Do opečeného masa přiliju rajčatovou omáčku, promíchám, podusím. Až začne omáčka bublat, přidám bylinky, nechám 10 minut vařit. Jeli omáčka moc hustá, rozředím ji trochou vody nebo přidám deci bílého vína a odstavím. Podle chuti omáčku dochutím lžičkou sladidla a worčestru.
Potom v menším hrnci připravím bešamel. Rozpálím 2 lžíce oleje, přisypu 2 lžíce hladké mouky a za stálého míchání (pozor, připaluje se!) udělám světle růžovou jíšku. Hotovou jíšku zaliju vlažným mlékem a hbitě míchám, aby vznikl hustý a hladký bešamel bez hrudek. Ta nejdůležitější část přípravy je hotova, teď už jen zbývá vše narovnat do pekáče.
Pekáč je na to potřeba mít nejlépe hranatý a s víkem. Já používám pekáč, na jehož dno se vejdou asi dva a půl plátku lasaní. Lasaně předem nevařím, ale dávám je suché, pokud je krájím, používám k tomu nůž s pilkovým ostřím. Dno pekáče vypláchnu vodou a pokapu troškou oleje a pak už naskládám v jedné vrstvě suché lazaně. Na ně rozvrstvím asi 2-3 lžíce masové směsi, urovnám lžící a pomažu dvěma lžícemi bešamelové omáčky. Další vrstvu tvoří opět lazaně, masová směs a bešamel, celkem takto vytvořím čtyři vrstvy. Pátou a poslední vrstvu lazaní potřu zbylým bešamelem, pekáč přikryju a dám péci asi na 30 minut. Potom nastrouhám tvrdý sýr a povrch směsi sýrem posypu, pokapu zbylým olejem a přikrytý pekáč vložím na dalších zhruba 30 minut do trouby.
Boloňské lasagne patří svou přípravou mezi pracnější, ale velmi syté italské pokrmy. Pokud milujete těstoviny, musíte vyzkoušet ty pravé italské a třeba vaší rodině taky zachutnají. Z tohoto množství uvařeného k obědu si může pochutnat čtyřčlenná rodina. Kdo by chtěl zhubnout, měl by sníst nanejvýš asi tak šestinu (obsah cukrů a energie je vyšší).
Vaše
To je výborný recept, doteď jsem nevěděla, co je hlavním znakem boloňské omáčky. Takže bazalka!
Taky ji dávám, kam to jde, Pavla
Dle mého názoru jsou zelené bylinky to pravé pro zdraví. Adéla
Mňam, tyhle lasagne bych si hned dala. Fakt je, že to dá trochu práce, ale výsledek je pochoutka, zvlášť s tím krůtím masíčkem. Asi neodolám a udělám je o víkendu. Nebo radši hned?
Ano.lasaně jsou sice pracnější, ale je to pochoutka, opravdu!