bylinky právě přinesené do kuchyně

bylinky na prkénku připravené ke krájeníV poslední době se v médiích často diskutuje využívání bylinek v domácnosti. Když přijdu do lékárny, je nabídka bylinných léčivých výrobků obrovská, a to je dobře. Proč do sebe cpát chemikálie tělu cizí, když léčivé vlastnosti bylin využívalo lidstvo od pradávna? Ale dobré je i s bylinkami vařit a bylinky do kuchyně můžeme dnes koupit po celý rok téměř všude. Bylinky do kuchyně mají rozličné vlivy na konzumaci pokrmů. Kromě vlivu na naše chuťové buňky podporují hlavně trávení a chuť k jídlu, některé potlačují nadýmání nebo navozují lepší náladu.

Kdo se aspoň trochu zajímá o vaření, určitě rád bylinky do kuchyně nosí a hledá, na co by ještě mohl svou bylinku použít. Přípravou bylinkových pokrmů nastartujete svůj metabolismus!
Vaše 

[tip]Tak třeba bazalka, která se u nás užívala odedávna a nyní je v módě. Víte, jaké má vlastnosti? Podporuje trávení a chuť k jídlu, působí proti nadýmání a zažívání uklidňuje. Je hojně užívaná v oblasti Středomoří.[/tip] [tip]Taky aromatický kopr působí dobře na zažívání a proti nadýmání.[/tip] [tip]Velmi užitečnou bylinkou je majoránka. Zmírňuje křeče a při ženských problémech se z ní vaří čaj. Má močopudné a protinadýmavé účinky, napomáhá trávení tučných a luštěninových jídel.[/tip] [tip]Mentol obsahující máta se používá proti nadýmání, tlumí křeče v trávicím traktu a podporuje trávení a chuť k jídlu. Pikantní je se sladkými dezerty. Nápoj mochito je bez máty nemyslitelný.[/tip] [tip]Meduňka hlavně uklidňuje a její citronové aroma osvěží chuť moučníků nebo zmrzliny.[/tip] [tip]Oregano se podobá majoránce a pěstuje se odedávna ve Středomoří. Má aromatickou kořenitou chuť, která je nutná pro pravou chuť pizzy a italských specialit. Kromě toho podporuje trávení.[/tip] [tip]Voňavý rozmarýn můžeme použít hned, když si kousek mladého výhonku uštípneme z rostlinky pěstované v bytě. Jeho vůně značně ovlivní chuť pokrmu, navíc získáme do těla přísun antioxidantů.[/tip] [tip]Léčivá šalvěj má hořkou příchuť a praktické je její užití při přípravě tučných jídel. Podporuje totiž trávení.[/tip] [tip]A věděli jste, že tymián, používaný v naší kuchyni dlouho, má antiseptické účinky a působí téměř jako antibiotikum?[/tip]