Celozrnné pečivo s jablky jsem začala péci dětem, když jsem chtěla připravit něco sladkého a zároveň zdravého. Pekla jsem ho hlavně přes zimu, když byl dostatek jablek. Věřte nebo nevěřte, celozrnné pečivo s jablky bylo tak dobré a na povrchu křupavé, že se po něm vždy jen zaprášilo. Problém je ovšem sehnat celozrnnou grahamovou mouku, která není v prodeji všude a je dražší než obyčejná pšeničná mouka. Cukr do kvásku se přidat musí, ale nádivka z jablek je sama o sobě sladká dost, takže přídavek dalšího cukru není nutný jak do nádivky, tak do drobenky, která tvary pěkně ozdobí, pokud uděláte šátečky, jak to dělám já.
Příprava těsta: Je běžná jako u kynutého těsta. Na těsto rozetřu kvasnice se lžičkou cukru, přidám trochu vlažného mléka a lžíci mouky. Až kvásek vykyne, naliju ho do mísy s moukou, přidám sůl, změklý tuk a zbytek mléka. V hnětači zpracuji tuhé nemazlavé těsto. Těsto nechám na teplém místě kynout. Než těsto vykyne, připravím si jablkovou nádivku a drobenku.
Plnění šátečků nebo taštiček: Za půl hodiny je těsto krásně vykynuté. Z poloviny těsta vždy vyválím plát, přitom těsto podsypávám moukou jen minimálně, těsto se k válu téměř nelepí. Vyválené těsto rádlem nakrájím čtverce o velikosti stran asi 8-9 cm. Doprostřed čtverců dám lžičku připravené jablkové náplně. Rohy čtverců potřu zbylým bílkem a protilehlé cípy čtverců pak přeložím přes sebe a střed spojů důkladně stlačím prstem. Naplněné tvary nechám na plechu vyloženém pečicím papírem ještě asi 15 minut kynout. Potom nakynuté šátečky podle chuti ozdobím ve středu drobenkou. Drobenku dělám ze dvou lžic hladké mouky, kousku másla a lžičky sladidla. Pokud nepotřebuji užít sladidlo, dám místo něho samozřejmě 2 lžíce cukru krupice, pro děti sladidlo nedoporučuji vůbec. Celozrnné šátečky peču ve vyhřáté troubě asi 20 minut, až jsou zbarvené dozlatova.
Použité suroviny:
Těsto: 500 g pšeničné celozrnné grahamové mouky, špetka soli, 80 g tuku, 40 g kvasnic, 1 lžička cukru (do kvásku), 300 ml odtučněného mléka, 1 žloutek.
Nádivka: asi 6 jablek oloupaných a nahrubo strouhaných, trochu mleté skořice.
Drobenka: 50 g másla, 2 lžíce hladké mouky, lžička sladidla nebo 2 lžíce cukru krupice.
Konzervativním příznivcům jemného nadýchaného pečiva nebude možná plněné celozrnné pečivo s jablky chutnat tak, jako těm, kdo jsou zvyklí na zdravou stravu z celozrnné mouky. Ale pokuste se o to, aby se přizpůsobili trendům moderní výživy!
Vaše
Šátečky vypadají báječně a podle receptu asi i stejně báječně chutnají. Potřebuji teď po velikonocích něco zdravějšího, jablek máme ještě dost. Napadlo mě zkusit třeba dát do šátečku celou čtvrtku jablka, ale to by pak neměly tak hezký tvar že? No a taky mám v lednici tvaroh, tak zkusím oboje. Zdravím MR
Díky za komentář. Jestli budete recept na šátečky zkoušet, budu ráda. Ale s jablky budou šátečky lépe stravitelnější, s ohledem na kombinaci tvarohu s celozrnným těstem. Nebo zkuste povidla. Adéla
Šátečky jsou trochu těžší, ale zdravé. Chutnají nám.
Díky za komentář. Konzumace celozrnného pečiva, to chce pozvolna si zvykat. Naši předkové měli taky díky tomu zdravé a silné zuby. Adéla
Ahoj, dnes jsem dělala šátečky, udělala jsem i tvarohovou variantu. Jsou křupavé, moc dobré a ani ne moc těžké. Chválím, k tomuto receptu se určitě budu vracet často, jelikož není složitý a nemám na něm co vytknout (oproti tomu sladkému pečivu v supermarketech, o kterých člověk raději ani nechce vědět složení :D).
Katko díky za pochvalu. Mám radost, že ti chutnalo. S tvarohovou náplní jsem šátečky ještě nedělala, určitě vyzkouším. Adéla