Bulgur v misce před vařením

Bulgur v misce před vařenímKdyž jsem poprve ochutnala, co je bulgur, hned jsem se do něho zamilovala. Bulgur jsou předvařená a nadrcená zrna pšenice. Celozrnná pšenice se částečně uvaří, pak se usuší, rozdrtí. Nakonec se drť třídí na sítech a vzniknou kategorie podle zrnitosti. Výsledkem je celozrnný obilný – cereální produkt zdravé výživy.
Co je bulgur,  věděli lidé dávno, před několika tisíci lety. Už pro starověké obyvatele Středního Východu byl bulgur perfektní potravinou, která odolávala hmyzím škůdcům a vydržela dlouhodobé skladování.

Tradiční výroba bulguru vařením pšeniceJak uvádí některé zdroje, starodávný způsob výroby přežívá možná ještě dnes v malých vesničkách východního Středomoří. Zrno pšenice tvrdé se vaří v obrovských nádobách často několik dnů, a poté se suší rozložené v mělké vrstvě na slunci. Usušená zrna předvařené pšenice se následně drtí v kamenných mlýnech a prosévají.
Dnes je proces výroby moderní a zmechanizovaný. Výzkumem technických a nutričních aspektů výroby bulguru se zabývali američtí a jiní vědci a odhalili to, co naši předci věděli už dávno. Že je bulgur vynikající potravinou jak po stránce zdravé výživy, tak z hlediska chutnosti a udržení stálé kvality.

Tím, že se zrno pšenice ošetří vodou a teplem, aktivují se v něm enzymy, které z části rozloží hůře stravitelný škrob na jednoduché sacharidy – cukry. Zrno pšenice je pak lehce stravitelné a má příznivé nutriční složení. Pšeničný bulgur je bohatý na bílkoviny a minerály. Má vysoký obsah fosforu, železa, hořčíku a A vitamínu. Působí dobře na nervovou soustavu a také na činnost střev, díky vysokému obsahu vlákniny. Jak se obecně tvrdí, bulgur má oříškovou příchuť a obilnou vůni. Je chutnější než kuskus, výživnější než rýže. Srovnáme-li bulgur s kuskusem, má bulgur lepší nutriční vlastnosti a nižší GI než kuskus. Ve srovnání s rýží má bulgur vyšší obsah bílkovin, vitaminů, minerálů a vlákniny a nižší glykemický index.

A proč se bulgur nevyrábí u nás? Bulgur se dělá z pšenice tvrdé, která je náročnější na teplo a u nás se nepěstuje, protože nepřezimuje. Tento druh pšenice se od pradávna pěstuje ve Středomoří a v oblastech Středního Východu a Indie. V posledních sto letech se pšenice tvrdá pěstuje i v Americe, díky množství přistěhovalců z Asie. Teď už asi máte představu, co je bulgur, ale víte, jak a co se z něho připravuje? Je to snadnější, než si myslíte. Napíšu o tom příště.
Vaše