Fazole patří mezi luštěniny, které jsou u nás málo oblíbené pro jejich nadýmavost. Navíc v Čechách je pokrm uvařený z bílých fazolí prakticky neznámý na rozdíl od východu Česka. Fazolová polévka se doma vaří nejčastěji na Moravě nebo na Slovensku. Přitom nutriční hodnota všech luštěnin je skvělá, mají vyšší obsah bílkovin.Glykemický index všech luštěnin je nízký. Fazole se musí před vařením namočit do studené vody, aspoň na 10 hodin. I po namočení se vaří dost dlouho. Protože příprava je náročná na čas, je fazolová polévka v jídelníčku restaurací vzácností.
Suroviny: 200g fazolí, 2 lžičky soli, 2 lžíce oleje, 1 cibule (140g), 1 lžíce mleté sladké papriky, 1 menší mrkev (100g), kousek celeru (50g), 2 lžíce hladké mouky, kostka magi, půl lžičky mletého pepře, trochu kmínu, rozdrcený stroužek česneku, majoránka, případně 1 malá pikantní klobáska 100g.
Postup: Večer předem namočím fazole. Ráno vodu sliju, zaleju čerstvou vodou, osolím a fazole vařím 30-60 minut do poloměkka. Zpočátku hrnec nepřikrývám, během varu se na povrchu tvoří bílá pěna – sbírám ji polévkovou lžící a odstraňuji.
V jiném velkém hrnci osmažím na 2 lžicích oleje střední cibuli do růžova, přidám lžíci mleté sladké papriky, nadrobno pokrájenou malou mrkev a kousek celeru, a vše orestuji. Pak nasypu 2 lžíce hladké mouky a zeleninu s moukou zasmažím.
Poté do hrnce vliju uvařené fazole i s vodou, v níž se vařily, a dále vařím asi 20 minut. Během vaření průběžně míchám, aby se polévka u dna nepřipalovala. Dodám kostku maggi, lžičku soli, půl lžičky mletého pepře, trochu kmínu, rozdrcený stroužek česneku, majoránku. Kdo nechce držet dietu, může přidat na půlkolečka nakrájenou malou pikantní klobásku. Nakonec polévku podle potřeby dochutím.
Domácí fazolová polévka patří mezi naše zdravé a tradiční pokrmy. Jsou jí 4 porce a chutná s kouskem pečiva. Pro diabetiky je pečivo nutné, luštěniny mají totiž nízký GI. Fazolová polévka s klobáskou chutná ještě líp, ale její energetická vydatnost je vyšší díky vysokému obsahu tuku v klobáse.
Tak dobrou chuť!! Vaše