Konzumace granátového jablka je v oblastech pěstování známa už po tisíce let, k nám se plody granátovníku dovážejí většinou v zimním období z Izraele. Ovoce se sklízí nedozrálé a postupně dozrává. Dobře uložené vydrží 2 až 3 měsíce. Plody se konzumují čerstvé, vyrábějí se z nich i sirupy, grenadina, víno, ale i léčiva a kosmetika. Semena s růžovým až červeným osemením jsou jedlá a mají příjemnou sladkokyselou chuť. Oplodí se dříve používalo k barvení na červeno a na činění kůží.
Konzumace granátového jablka a získání semínek může být pro někoho náročnější. Před konzumací nejprve plod poválím, aby slupka povolila, pak ho rozkrojím napůl a lžičkou vybírám jednotlivá semínka. Protože z narušeného osemení vytéká červená šťáva, která silně barví, je možné rozkrojený plod ponořit do mísy se studenou vodou. Asi po 10 minutách semena snadno vyjmete přímo do mísy s vodou a pak je osušíte na papírovém ubrousku po odstranění zbytků plodu.
Granátové jablko je plné antioxidantů a vitamínu C. Obsahuje i množství vlákniny a tříslovin, které mají protizánětlivý účinek. Vzhledem k obsahovým látkám má granátové jablko silný antioxidační potenciál, chrání náš organismus před srdečně-cévními chorobami. Jeho antimikrobiální aktivita je srovnatelná s česnekem. Protože má hypoglykemickou aktivitu, tedy snižuje krevní tlak, může však mít negativní vliv na působení léků používaných na úpravu krevního tlaku. Šťáva z granátových jablek může prý dokonce snižovat napětí a stres. Kromě toho, že posiluje obranný a imunitní systém, působí i jako prevence proti rakovině prsu, prostaty a dalších typů nádorů. Pro svůj protizánětlivý a antibakteriální účinek se taky granátovník používá v kosmetice pro výrobu zubních past a ústních vod a při výrobě krémů na omlazení pleti.
Odborníci udávají, že v malém množství je konzumace granátového jablka vhodná i pro diabetiky, protože cukr obsažený ve šťávě není ve škodlivé volné formě, ale je navázán na fenolický komplex antioxidantů.
Konzumace granátového jablka je proto z mnoha důvodů prospěšná. Pokud jste navštívili Chorvatsko nebo Řecko, určitě jste se tam s granátovníky setkali. A víte, že třeba v Černé Hoře si na podzim lisují z granátovníků sladkou šťávu, která je nejlepší prevencí proti nemocem horních cest dýchacích v zimního období?
Vaše