Klasická česká kuchyně sestává z pokrmů připravených z levných domácích surovin. Kapustové závitky k nim právem patří. Dobře uskladněné kapustové hlávky vydrží dlouho a jsou poměrně levné. V zimním období tak často vařím jak dušenou kapustu s vepřovým masem, tak netradiční kapustové lívance nebo kapustové závitky plněné mletým masem.
Kupovat do nich nejlevnější mleté maso má svoje úskalí, proto vždy hlídám, aby procento obsaženého tuku bylo co nejnižší, a raději si trochu připlatím za vyšší kvalitu.
Postup: Nejprve z hlávky kapusty opatrně sejmu největší pěkné listy, nejsilnější část hlavního žebra opatrně seříznu a žebro jemně rozklepu paličkou na maso. Listy složím na sebe, dám do hrnce a spařím horkou vodou. Spařené listy nechám 5-10 minut pod pokličkou.
Mezitím k mletému masu přidám jemně nakrájenou cibuli, sůl, mletý pepř, oregano a syrovou rýži. Důkladně promíchanou masovou směs nechám dle časových možností aspoň půl hodiny proležet. Pak na každý list spařené kapusty položím lžíci masové hmoty, smáčknu ji do tvaru válečku, okraje listu přehnu přes maso a vše sroluji a vytvořím balíček. Hotový balíček podle potřeby omotám nití a vložím na pekáč. Pekáč se závitky podliju 2 dl vody nebo masového vývaru, mírně osolím a peču asi 30 minut pekáči. Pak balíčky otočím, posypu grilovacím kořením, podliji smetanou a podle potřeby ještě vodou. Asi za 30 minut vše ještě jednou obrátím, případně šťávu ochutím lžící worčestrové omáčky a ještě asi 20 min peču.
Co je třeba: 8 velkých listů z hlávky kapusty, 500 g mletého hovězího masa, 1 cibule, 2 lžíce rýže basmati nevařené, 1 lžička soli, půl lžičky mletého pepře, oregano, 100 ml smetany (10% tuku), grilovací koření – asi 2 lžičky, případně 8 plátků libové šunky.
Kapustové závitky jsou nejlepší s vařenými brambory a třeba i samotné bez přílohy. Pro slavnostnější variantu tohoto pokrmu je možné jednotlivé závitky v půlce pečení navíc obalit plátkem šunky, ale není to nutné. Doufám, že Vám budou chutnat jako mně.
Vaše