Nedávno jsem měla chuť na nějakou sladkost a našla jsem staré dobré sušené švestky. Snědla jsem jich několik a pak jsem měla obavu, že to bylo vysoké množství cukru. Ale bylo to naopak, cukr v krvi jsem měla spíš nižší. To mě donutilo zjistit pravdu o sušených švestkách.
Pro toho kdo drží i nedrží dietu, mohou sušené švestky nahradit nezdravé bonbóny a jiné sladkosti. Můžeme je jako pamlsek podávat dětem a budeme mít jistotu, že jim neuškodí. Určitě neublíží, když si pár sušených švestek zařadíme do jídelníčku. Díky vysokému obsahu vlákniny a vysokému obsahu pektinů získáme pojídáním švestek pocit sytosti, a proto sušené švestky mohou nahradit různé prostředky doporučované na hubnutí. Umí nasytit výrazně než čokoláda a potlačují pocit hladu. Pektiny zpomalují vstřebávání cukrů, proto tělo spaluje mnohem více tuků.
Sušené švestky mají i moc zajímavé účinky na lidské zdraví. Protože obsahují velké množství vlákniny, pročišťují trávicí systém a jsou prospěšné pro funkci střev. Významným účinkem švestek, ať sušených, či kompotovaných nebo čerstvých, je, že působí projímavě – pomáhají ulevit od zácpy. Švestky jsou známé jako prostředek proti zácpě v lidovém léčitelství a rozhodně jsou jako přírodní projímadlo lepší než chemické prostředky, prodávané v lékárnách. Toto naše domácí ovoce používaly už naše babičky, které nepotřebovaly psyllium a jiné cizokrajné dovážené preparáty.
Kromě vlákniny a pektinů obsahují sušené švestky množství minerálů, zejména draslíku, a vitamínů. Při konzumaci by měli být opatrní jen lidé trpící problémy se žlučníkem a ledvinami, protože sušené ovoce obsahuje kyselinu šťavelovou. Sušené švestky by měly jíst ženy v období menopauzy. Pojídání sušených švestek prý výrazně zlepšuje stav kostí a může být prevencí před osteoporózou. Podle odborníků mají švestky vysoký podíl látek s antioxidační aktivitou.
Samozřejmě, že se sušenými švestkami nemůžeme přecpávat. Aby se projevil jejich kladný účinek na zdraví, postačí konzumace asi 10 kousků denně. Sto gramů sušených švestek obsahuje zhruba 55% sacharidů, z toho důvodu má vysokou energetickou hodnotu asi 960kJ. Ale kupodivu, glykemický index je nízký, dokonce u sušených švestek je ještě nižší než u švestek čerstvých. Proto jejich konzumace nezpůsobuje velké výkyvy hladiny cukru v krvi. V mé oblíbené knize Glukózová revoluce má doporučená porce sušených švestek hmotnost 60 gramů.
Sušené švestky by měly být správnou raw pochoutkou, která by neměla chybět na stole toho, kdo se zajímá o zdravý životní styl. A víte, že sušené švestky najdou uplatnění v různých receptech jak na sladké tak i na slané pokrmy? Přímo skvělá je omáčka ze sušených švestek!
Vaše