Občas vidím v obchodě ovocný dezert připravený z tvarohu a slazený sladidly a v zimě si ho někdy koupím. V období čerstvého ovoce v létě si raději připravuji ovocný dezert doma. Ještě lepší než tvaroh je jemnější krémová a zdravá ricotta, kterou je dobré kombinovat s jogurtem nebo nízkotučnou zakysanou smetanou. Všechny tyto ingredience mají nízký glykemický index, jen je třeba pohlídat tučnost mléčných výrobků a přidat čerstvé ovoce.
Čerstvě natrhané višně mám k smrti ráda a dělávala jsem z nich dříve výbornou bublaninu a taky višňový likér. Mám ráda višňové aroma i tmavou barvu zralých višní, která dá připravovaným pochoutkám krásnou barvu. Dnes je toto naše domácí drobné ovoce vidět méně častěji než leckteré tropické ovoce z dovozu, a to mě mrzí. Ruční trhání višní je pracné a málo výnosné, strojově se višně trhají snad jen pro konzervárny nebo likérky. Cena višní na trhu je pak několikanásobně vyšší než cena cizokrajných banánů.
Co je potřeba: 125 g ricotty, 180 g nízkotučné zakysané smetany, 100 g čerstvých višní, pár kapek citronové šťávy, lžička sladidla.
Postup: Višně v misce několikrát propláchnu vodou, vodu sliju a višně vypeckuju. Část vypeckovaných višní nechám na ozdobu, zbytek višní nahrubo rozmixuji se sladidlem, přidám ricottu a zakysanou smetanu. Takto zpracovanou směs rozdělím do dvou misek nebo pohárů, na ozdobu přidám část předem odložených višní a dozdobím lístky meduňky.
Ovocný dezert z čerstvých višní se nedá připravovat po celý rok. Proto využijme letního sklizňového období a mějme dobře vychlazený dezert jako výjimečnou sladkou pochoutku!
Dobrou chuť Vám přeje
Letos jsme višně ani třešně neměli, včelky je nestihly opýlit. Ale příští rok bych poprosila o recept na likér.
Recept na višňovici – griotku je snadný, ale višně jsou podmínkou! Adéla