Alena zbožňuje jíst spoustu zeleniny, což mě překvapuje, protože od malička žije na vesnici, kde bývaly časté domácí vepřové zabijačky. V poslední době si Ala oblíbila dýni hokkaido a upravuje ji různými způsoby. Když jsem jí dala recept na zapečené brambory s dýní, upravila si ho po svém způsobu a poslala mi za to recept pečená dýně s houbami a zeleninou. Alena přidává do pekáče s dýní další zeleninu, například pastiňák, mrkev, červenou řepu a hlavně houby.
Pečená dýně s houbami podle Aleny je moc dobrý bezmasý pokrm, přidat si k tomu opečený plátek masa na talíř může každý podle libosti. Žampiony lze zcela jistě možné nahradit našimi domácími hříbky, pokud je budete mít k dispozici. Zelenina i houby mají nízký glykemický index. Koření na pokrm je však nutné použít s mírou, protože většina kořenících směsí má určitou kalorickou hodnotu, obsahuje sacharidy a často i sůl.
Co na to: 1000 g vydlabané dýně hokkaido (nebo oloupané muškátové dýně), 300g mrkve, 400g žampionů, 2 lžíce oleje, celý kmín, cca 1 lžička soli, oblíbené koření podle chuti – špetka (gyros, grilovací, provensálské koření).
Jak na to: Dužninu dýně nakrájím na měsíčky a pak menší kusy, které kladu na pekáč vyložený pečicím papírem. K tomu přidám mrkev nakrájenou na kolečka a očištěné žampiony nakrájené na plátky. Obsah pekáče pokapu olejem a okořením kmínem a oblíbeným kořením (gyros, grilovací koření).
Peču ve střední části trouby při teplotě 200o C, zhruba po 10 minutách obsah pekáče nazvednu a otočím pomocí dřevěné špachtle, aby se voda uvolněná ze všech surovin mohla snadněji odpařit. Asi za 40 až 50 minut začne v kuchyni příjemná houbová vůně, zelenina změkne a pokrm je možné podávat. Solit podle chuti je lepší až na talíři.
Pečená dýně s houbami z tohoto množství stačí pro 4 až 5 osob. Jedna čtvrtina pečené dýně z uvedených surovin má skvělé nutriční parametry a zasytí na dlouhou dobu.
Snad vám pečená dýně s houbami taky bude chutnat! Vaše