O tom, jak užitečná a zdraví přínosná zelenina je lilek, už jsem psala. Lilek se ve většině receptů musí nakrájet na plátky, nechat vypotit, a pak se dále restuje na oleji a používá k přípravě mnoha druhů pokrmů. Pečený lilek mně vždy nebyl moc sympatický, jeho příprava se mi zdála složitá a zdlouhavá.
Když jsem jednou zkusila pečený lilek udělat, pochopila jsem, že se jedná o velmi dietní a nejméně tučnou přípravu této zeleniny. Zároveň lze získat výchozí surovinu pro přípravu různých lilkových pokrmů.
Co na to: 2 větší lilky (celkem cca 1 kg), 1 citron, lžička oleje, lžička soli.
Jak na to: Předehřeju troubu na 250oC. 2 čerstvé lilky omyju, na povrchu ze všech stran propíchám vidličkou a vložím na pekáč vyložený pečicím papírem. Peču nasucho, bez oleje, po 20 minutách otočím lilky na druhou stranu. Asi za 40 minut, až jsou lilky uvnitř měkké a povrch slupky je vrásčitý, pekáč s lilky vyjmu z trouby a nechám vychladnout.
Upečené vlažné lilky zbavím obou konců, pak podélně naříznu a vysvleču ze slupky. Dužninu nakrájím na proužky a pak na kostičky, ihned pokapu předem připravenou šťávou z 1 citronu, lžičkou oleje a osolím lžičkou soli. Upečený lilek je možné zmrazit, je ho necelých 600g (odpad váží zhruba 1/4 původní váhy a pečením se z lilku vypaří část vody).
Pečený lilek je vhodný do náplní taštiček z listového, kynutého nebo jiného druhu těsta. Z pečeného lilku ráda dělám lilkovou pizzu, lilkový bulgur nebo lilkový salát se sýrem, lze udělat i rizoto s pečeným lilkem. Na Balkánu a v Orientu je oblíbený lilkový salát Baba Ganoush nebo Gaji Namul. Zkrátka už se nebojím pečený lilek udělat i do zásoby.
Zkuste pečený lilek a dejte zprávu, na co jiného jste ho využili!
Vaše