Co je pilaf? Kdesi jsem četla, že pilaf je směs zeleniny a masa s bulgurem nebo rýží. Ale osobně si myslím, že pohanka je na pilaf vhodná taky. Navíc je pohanka bezlepková a zdravá potravina. Kdo má cévní potíže a onemocnění, měl by mít pohanku na talíři alespoň jednou týdně. Pohanka jako pilaf se dá udělat z jakéhokoliv masa, které má nižší podíl tuku 10-15%.
Výhodné je použití zbytků z vařených nebo pečených kuřecích prs, stejně jako z libového vepřového masa. Pohanka jako pilaf je v tomto návodu připravena z kvalitní sušené vepřové šunky, proto je příprava pokrmu velmi rychlá.
Co na to: 1 malá cibule (100g), 2 stroužky česneku, 200g mražená zelenina, 200g pohanky (1 necelý 1/4l hrnek), sůl, ½ lž. mletého pepře, 1 lžička tymiánu, 200g uzeného vepřového filé nebo vepřové šunky či pršutu, ½ lžíce oleje dle potřeby, kostka masoxu.
Jak na to: Na cedník nasypu pohanku a několikrát ji properu tekoucí studenou vodou. Důkladné propláchnutí pohanky považuji za důležité pro její chuť. Potom v hrnci rozdrobím masox, přidám promytou pohanku, osolím a zaliju půllitrem vřelé vody. Až voda v hrnci vzkypí, nechám pohanku 30 minut pod pokličkou stát.
Mezitím nakrájím najemno cibuli, podle chuti česnek a uzenou vepřovou šunku, opeču to na oleji na pánvi. Potom ke směsi na pánvi přidám mraženou zeleninu, nejlépe mrkev s hráškem, poté mletý pepř a tymián, a obsah pánve podusím asi 7 minut. Poté vmíchám vše k měkké pohance. Nakonec pilaf dochutím podle chuti.
Pohanka jako pilaf je vhodná k obědu či k večeři jako velmi rychlé jídlo. Obsah sacharidů v pokrmu je sice vyšší, ale to vyváží nízký GI pokrmu i zdravotní přednosti použitých surovin. Pohankový pilaf z uvedeného množství může být pro 5 osob.
Nechte si chutnat!