Oxidační stres (nebo někdy se mu říká také oxidativní stres) je v podstatě nerovnováha mezi produkcí reaktivních forem kyslíku, (ROS nebo tzv. volných radikálů), a jejich „odklízením“ enzymovým nebo neenzymovým systémem lidského organismu. Nevyváženost mezi prooxidačními a antioxidačními faktory může hrát velkou roli při vzniku nebo zhoršení některých vážných onemocnění.
Co vlastně vznik oxidačního stresu způsobuje? Alkohol, kouření, léky, nedostatek pohybu, nezdravé sladkosti a stres, to jsou faktory, které mají vliv na hladinu škodlivých volných radikálů v našem organismu a jejichž vliv můžeme zmírnit, záleží jen na nás.
Na oxidační stres má také vliv ovzduší plné výfukových plynů z automobilů, stárnutí organismu a ještě další faktory.
Víte, že diabetes mellitus je onemocnění, které je charakterizováno zvýšeným oxidačním stresem? Oxidační stres při diabetu je v současné době považován za klíčovou příčinu rozvoje pozdních a chronických komplikací. Bylo zjištěno, že základním spouštěcím podnětem může být například hyperglykémie.
Oxidační stres můžeme snížit změnami ve stravování a konzumací potravin, které mají vysoký obsah antioxidantů. Antioxidanty se někdy také označují jako lapači nebo zhášeči volných radikálů (scavengery- mrchožrouti).
Pokud se pomocí antioxidantů udrží schopnost těla neutralizovat škodlivé účinky volných radikálů, organizmus bude mít úroveň oxidačního stresu na normální fyziologické hladině. Konzumací potravin s vysokým obsahem antioxidantů tak můžeme sami přispět ke zvýšení kapacity antioxidačního systému našeho organismu.
Pro mě je tento úkol závažný a důležitý. A jak jste na tom vy?
Vaše