V úplně dávné minulosti jsem zkoušela jakési recepty z pohanky, ale uvařené jídlo mi vůbec nechutnalo a připadalo mi, že je pohanka cítit myšinou. Byla to má velká neznalost toho, jak se musí pohanka před vařením připravit. Nyní už to vím a už běžně využívám všechny dobré recepty z pohanky.
Před vařením pohanku vsypu na cedník a několikrát ji důkladně propláchnu studenou vodou. Potom dám propláchnutou pohanku do kastrolu, naliju dva díly vody, osolím a přidám kapku oleje. Pohanka se vaří jen krátce, stačí jen přivést vodu k varu. Voda se vůbec neslévá, tím bychom si vylili do vody uvolněný rutin. Spařená pohanka se musí nechat v hrnci dojít asi 20-30 minut bez jakéhokoliv míchání. Dříve lidé hrnec s pohankou šoupli na půl hodiny pod peřinu.
Pohanku pěstovalo lidstvo od pradávna a je zajímavé, že už dávno lidé věděli, že jídla připravená z pohanky ovlivňují a zlepšují činnost nervové soustavy. Proč by se jinak kaše z pohanky nazývala vtipná kaše?
Dnes je pohanka plodina důležitá hlavně pro všechny, kdo musí držet bezlepkovou dietu. Jen málo pekařských druhů obilnin neobsahuje v semeni lepek a pohanka mezi ně naštěstí patří. Proto je pro celiaky – lidi s poruchou trávení lepku, neocenitelná a prvořadá potravina. Když jsem měla před pár lety podezření, že také celiakií trpím, zkoušela jsem si upéci chleba z bezlepkové směsi, která obsahovala mouku ze sóji a z pohanky. Chleba chutnal podstatně hůř, než obyčejný pšenično-žitný, ale co chcete jíst, když máte zažívací problémy a normální chléb nesnesete? Od té doby mám pohanku ještě radši.
A to jsem se nezmínila o jiné kladné vlastnosti pohanky, jak působí na cévy. Pravidelná konzumace pohanky udržuje naše cévy pevné a pružné. Je to tím, že v semeni pohanky je obsažena látka zvaná rutin, která patří k vitamínům flavonoidového typu. Obsah flavonoidů v pohance je prý vyšší než u červeného vína! Flavonoidy mají pozitivní účinky v boji proti rakovině, cukrovce, virovým onemocněním, alergiím.
Z hlediska dietetického je pohanka ideální potravinou i proto, že má nižší glykemický index a obsahuje přírodní antioxidanty, které přispívají k ozdravění organismu. Bílkoviny z pohanky jsou podle odborníků hodnotnější než bílkoviny obsažené v obilninách!
Kvalitu prodávané pohanky ovlivňuje způsob, jak se z ní odstraňuje slupka v mlýně. Mechanický způsob obrušováním je ten správný, tepelná úprava je ten horší. Nejlepší je pohanka celozrnná, v mlýnech se pohanka upravuje na lámanku, kroupy, krupici a mouku. V Japonsku se z pohankové mouky vyrábějí speciální nudle soba. V Česku se asi soba nudle někde seženou, ale jsou nadšenci, kteří se snaží si je vyrobit doma. Na nudle si netroufám, ale z pohankové lámanky vařím sekanou, rizoto s houbami, z pohankové mouky dělám lívance, pohankové rohlíky a chleba, pomazánku. Chutné jsou taky pohankové vločky připravené jako müsli. Neváhejte a vyzkoušejte moje recepty z pohanky!
Vaše
Díky za připomenutí pohanky, ten rutin je cenný. Že se prodává pohanková mouka jsem netušila. Váš blog je pro mě opravdu přínosem. Díky, zkusím mimo rizota i ty nudle. Napíši jak to dopadlo.
Díky za komentář. Ale Maruško, na nudle z pohanky jsem viděla kdysi na netu recept, zkuste ho vyhledat! Já nejsem na nudle odborník. Adéla
Pohanku používám českou z mlýnu Šmajstrla a téměř neproplachuji, právě kvůli odplavování rutinu, kterého je v loupaných semenech již tak hodně málo. Nejraději mám kaši na sladko z krupice, s medem a ovocem – moc dobrá snídaně, i když pravdam to už není na dietu bez cukru :=)
Dobrý den a díky za komentář. Právě jsem přemýšlela, z čeho se vtipná kaše vaří, jestli z pohankové mouky nebo krupice. Staří Čechové ji určitě jedli s medem a máslem, ale třeba by se k ní dalo přistrouhat jablko. Někdy to asi zkusím. Adéla
Děkuji za to poučení, v rodině jednoho celiaka mám, hned jim ty nápady a poučení přepošlu, třeba to také pro ně bude objevné..
Já osobně celiaky lituji, nejhorší je péci a jíst chleba bez pšeničné mouky. Ale mám i recept na slaný koláč z pohanky, třeba tím v budoucnu někomu udělám radost. Adéla
Dobrý den ,chtěla bych vědět,jaká je denní spotřeb pohanky pro diabetika.d
ěkuji za odpověď
Tamaro, pokud máte diab.dietu nastavenou např. na 225g sacharidů denně, pak 300 g suché pohanky má zhruba nutriční hodnotu 200g sacharidů, 4400kJ a 1050kcal. Ale k tomu musíte připočítat hodnotu dalších potravin, kterými chcete pohanku dochutit. Proto počítejte maximálně 70-90g pohanky 3 x denně jako porci ke snídani,k obědu a večeři. Zkuste třeba mé pohankové rizoto s houbami aj. Viz také článek Kolik má být energetický příjem. Adéla