Když jsem byla v italských Dolomitech a ve Štýrském Rakousku, obdivovala jsem tam místní špenátové knedlíky, jakožto velká milovnice zdravého špenátu. Používají na ně starší bílý chléb nebo jiné pečivo, někde pouze jen mouku.
Podle regionu existují různé varianty přípravy těsta. Do špenátu se dává buď italský sýr ricotta, nebo 2 polévkové lžíce másla. Já používám ricottu, protože těsto s ní není tak kalorické, jako je těsto s máslem. Do těsta lze přidat i najemno krájenou cibuli nebo kostičky z plátků jemné šunky.
Recept na špenátové knedlíky jsem si přivezla domů. Nejprve jsem se při přípravě těsta na knedlíky snažila vyhnout přídavku mouky, ale kostičky pečiva z těsta vypadávaly a těsto bylo málo kompaktní. Pak mi došlo, že mouka s mlékem nebo vodou vytvoří něco jako klíh a že malý přídavek mouky do těsta je přece jen nutný.
Co na to: 3 starší grahamové rohlíky (160g), 200g špenátového protlaku, 1 lžička soli, půl lžičky mletého pepře, špetka strouhaného muškátového oříšku, 2 stroužky česneku, 1 celé vejce, 1 lžíce polohrubé mouky, 50ml studeného mléka, 40g parmazánu, 100g sýra ricotta (nebo 2 lžíce másla), lžička olivového oleje.
Jak na knedlíky: Nejprve si najemno nakrájím 3 grahamové rohlíky den staré, na půlcentimetrové kostičky. Potom dám do kastrolu 200g špenátového protlaku, dodám lžičku soli, čerstvě mletý pepř, 2 rozmačkané stroužky česneku, špetku nastrouhaného muškátového oříšku. Špenát asi 5 minut povařím, aby se případná voda odpařila, pak ho nechám vychladnout.
K vychladlému ochucenému špenátu vmíchám sýr ricotta a pak směs vliju na kostičky z pečiva. Důkladně promíchám, přidám 1 celé vejce, lžíci polohrubé mouky a 50ml mléka. Vymíchané těsto nechám 15 minut stát v chladu.
Mezitím dám vařit osolenou vodu ve velkém hrnci. Lžičkou vykrajuji z těsta malé kuličky, rozložím je na podložku posypanou trochou polohrubé mouky. Vyjde mi 16 kuliček. Polovinu z nich vložím do vařící se osolené vody a vařím 10 minut. Knedlíčky během varu zvětší svůj objem, proto je nutné uvařit nejprve jednu polovinu, pak zbytek. Uvařené knedlíčky vyjmu děravou lžící na talíř a pokapu půlkou lžičky olivového oleje. Špenátové knedlíky se na talíři sypou strouhaným parmazánem. V Tyrolsku dávají na knedlíčky i dohněda opražené máslo.
Tyrolské nebo štýrské špenátové knedlíky jsou spíše knedlíčky, mají být menší než naše klasické knedle. Vařením svůj objem trochu zvětší, a pokud mi záleží na tom, aby měly perfektní tvar, zabalím je před vařením do potravinářské fólie, podobně jak to dělám s houskovými knedlíky. Tip pro masožravce: do špenátového těsta lze přidat najemno nakrájené plátky šunky.
Špenátové knedlíky po tyrolsku chutnají báječně s opravdovým strouhaným parmazánem. Dobré jsou teplé, ale i studené, mohou být jako originální předkrm. Jsou to porce pro 4 osoby.
Dobrou špenátovou chuť!!
špenátové knedlíky z těsta s máslem:
1 porce=1/4: 1371kJ, 326kcal, 27.7g sacharidů
špenátové knedlíky z těsta s ricottou:
1 porce=1/4: 1108kJ, 264kcal, 27.4g sacharidů