Pro dietu bez cukru nebo bez cukrů je dýně hokkaido jako stvořená. Její plody se dají skladovat delší dobu a tak je možné ji využít v kuchyni téměř po celý rok. A co takhle dýni zavařit? Zavařování dýně hokkaido se stane nutností, pokud sklidíte plodů hodně, ale možnosti uskladnění nemáte.
V zahraničních receptech se běžně používá dýně zavařená jako pyré. Letošní léto jsem dostala takovou spoustu zralých dýní, že jsem zavařování dýně hokkaido několikrát zkusila.
Co na to: 2 větší dýně hokkaido o celkové váze zhruba 3 kg, na zavařené pyré 6-8 menších sklenic s víčky o obsahu asi 400-500g.
Jak na to: Dýňové pyré připravuji často, když dělám třeba dýňové muffiny. Dýni omyji, odříznu zbytek stopky a bez loupání rozkrojím. Pří půlení je dobré vědět, že tvrdá je jen slupka, vnitřek je měkký a dutý, takže je třeba nejprve postupně nakrojit celý obvod dýně. Rozpůlené dýně hokkaido zbavím vnitřní měkké části s peckami. Vydlabané půlky pak rozkrájím na tak velké kusy, aby se vešly do hrnce s vodou a pařákem. Vaření doměkka na jednom pařáku trvá zhruba 20-30 minut, vaření tohoto množství dýně na menším pařáku obyčejně dvakrát až třikrát zopakuji. Uvařenou dýni vkládám do mísy a rozmačkám mačkadlem na brambory. Nakonec tyčovým mixerem vytvořím dýňové pyré.
Předem vymyté a suché sklenice naplním uvařeným pyré pomocí speciálního trychtýře asi do ¾ objemu. Pokud zůstal okraj lahví čistý a suchý, uzavřu je. Potom je steriluji v zavařovacím hrnci nebo v mikrovlnné troubě, podobně jako švestky ve vlastní šťávě.
Podle webu Kalorické tabulky je nutriční hodnota 100g syrové dýně hokkaido skvělá: jen 155 kJ nebo 37 kcal, obsah tuků zanedbatelný (0,2%) a obsah sacharidů 9%.
Zavařování dýně hokkaido velmi zjednoduší pozdější přípravu pokrmů z tohoto stále oblíbenějšího druhu dýní. Stačí vzít sklenici pyré a z něho pak rychle připravit dýňovou polévku, rizoto či výborné dýňové muffiny.
Vaše