Co ovlivňuje glykemický index potravin

Existují různé potravinové seznamy, které udávají glykemický index potravin, dokonce byla vytvořena evropská databáze on line, do níž je zapojeno více zemí. Odborníci na diety se usnesli na tom, že lidé se sklonem k nadváze by měli jíst potraviny s nízkým GI a potraviny s mírně vyšším obsahem bílkovin. Všechny jednostranně zaměřené diety škodí zdraví, ať hned nebo později. Avšak dieta, která sleduje vyrovnaný obsah cukru v krvi a je zaměřená na glykemický index potravin a výběr potravin s vhodným GI, může tělu jen prospívat.

Glykemický index potravinPodle hodnoty glykemického indexu (GI) mají potraviny:
–         vysoký glykemický index (GI 70 a více)
–         střední glykemický index (GI 55-69)
–         nízký glykemický index (GI 55 a méně)

Některé zdroje udávají toto rozdělení s nepatrně odlišnými hodnotami, ale já jsem použila hodnoty GI  potravin podle knihy Glukózová revoluce. Tato kniha mě nadchla mimo jiné i tím, že její autoři srozumitelně vysvětlili, jak hodnoty GI prakticky využít a jak je možné i kombinací vhodných potravin ovlivnit hodnotu GI u konzumované stravy. To mi ještě nikdo takto nevysvětlil, to bylo pro mě objevem!

Je zajímavé, že tuky a bílkoviny nijak neovlivňují vylučování inzulínu do krve. Naopak, jejich trávení trvá déle než trávení cukrů, zpomaluje se vyprazdňování žaludku a to ovlivní i vstřebání sacharidové potraviny snězené společně s potravinou obsahující tuk nebo bílkovinu. Je tedy dobré kombinovat ve skladbě pokrmu bílkoviny a tuky se sacharidy a rozhodně není dobré cpát se jen suchými rohlíky. Potvrzuje a dokládá to správnost staré zásady, že strava má být pestrá a má obsahovat všechny tři základní živiny. Stačí namazat suchý rohlík máslem a obložit šunkou, tím snížíme celkový glykemický index a celkové vstřebání sacharidů obsažených v rohlíku. To je zajímavá informace pro mne, když někdy mám chuť dát si jen kousek suchého celozrnného pečiva!

Vstřebávání cukrů z potravy zpomaluje i vyšší obsah vlákniny v potravě. Vláknina se déle tráví, trávicí enzymy ji neumí rozložit tak rychle. To je důvod, proč má zdravější celozrnné pečivo nižší glykemický index než pečivo z bílé vymleté mouky. Vysoký obsah vlákniny obsahuje také zelenina, luštěniny, a proto jsou to potraviny s nízkým glykemickým indexem.

Vždycky jsem slýchala, že citron a kyselé zelí snižuje diabetikům cukr v krvi. Ano, tato tradovaná zkušenost je kupodivu pravdivá! Bylo zjištěno, že okyselené potraviny se tráví pomaleji a mají tím pádem nižší glykemický index. Tohoto poznatku lze při přípravě pokrmů využít. Kvůli tomu je taky dobré přidávat do salátů různé dresinky připravené ze zakysaných mléčných výrobků nebo dresinky s přídavkem octa nebo citronové šťávy.

Pozor! U některých potravin lze ovlivnit výši glykemického indexu i jejich úpravou! Lepší zpracování potraviny zpravidla glykemický index zvyšuje a snižuje tak nutriční hodnotu. Tak třeba:
mrkev vařená má vyšší GI než mrkev syrová,
rýže dlouho vařená (např. v rýžové kaši) má vyšší GI než rýže vařená krátce,
pomerančová šťáva má vyšší GI než dužnina z pomeranče,
ovesná moučka má vyšší GI než ovesné vločky,
bramborové hranolky nebo bramborová kaše mají vyšší GI než vařené brambory,
povařená jablka mají vyšší GI než čerstvé jablko,
rýže loupaná bílá má vyšší GI než rýže natural.

Protože člověk je tvor přírodní, určitě záleží také na každém jedinci, jak rychlý metabolismus trávení má. To je důvodem, proč se glykemický index potravin udává jako průměrná hodnota zjištěná na velké skupině dobrovolníků.
Bude-li pro vás můj text v něčem přínosem, v což doufám, napište mi to!
Vaše

Příspěvek byl publikován v rubrice Hubnutí se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů u Co ovlivňuje glykemický index potravin

 1. Marie napsal:

  Velice zajímavý článek, dost jsem se poučila. Hlavně sem musím poslat kamarádku Helenku, taky se s tímto problémem potýká. A ještě jeden kamarád. Uvidíme co řeknou. Zdravím

  • admin napsal:

   Díky za komentář, toto téma je náročné, ale velmi aktuální. Když píšu tyto příspěvky, sama to opět zjišťuji.Adéla

 2. Večernice napsal:

  Zase velmi dobře rozebrané, na jedničku. Samozřejmě se to hodí i pro jiné dietáře.
  H.

  • admin napsal:

   Díky za komentář. Téma GI je velmi rozsáhlé a náročné, byla bych ráda, kdybych se o tom vyjadřovala co nejjednodušeji. Adéla

 3. Pavla Hobstová napsal:

  Výborně vysvětleno, a pěkně přehledně, člověk hned ví, co by měl vařit.
  neodolám a přihřeji si polívčičku. Nízký glykemický index budou mít
  na první pohled jedlé plevele, mají složité cukry. A jejich hrubá vláknina je velmi hrubá, takže
  ještě zpomalí vstřebávání cukru. Saláty jsou opravdu chutné, nemyslete si, že bych z nadšení
  žvýkala seno!

 4. Anna Kulišťáková napsal:

  Děkuji hoc, hodně mi to pomohlo při začátcích se zvládáním diabetu.Chybí mi tam ale informace, jak je na tom ananas, který mám moc ráda.

  • Adéla napsal:

   Dobrý den Aničko, ananas taky miluji. Ale je to cizokrajné tropické ovoce, má vyšší glykemický index, podobně jako mango nebo pomeranč. Já ho vždy sním jen kousek. Adéla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *