hlídání váhy při hubnutí

hlídání váhy při hubnutíKdyž počítám, jakou energetickou hodnotu určitý pokrm má, musím taky vědět, jaký mám energetický příjem z jídel snězených za celý den. Pokud se snažím udržet svou váhu, musí se energetický příjem rovnat celodennímu výdeji energie. A pro hubnutí by měl být energetický příjem nižší než výdej energie na práci a pohyb. Znamená to méně jíst anebo více se hýbat.

zapište si toEnergetická hodnota potravin se vyjadřuje v kilokaloriích-kcal a navíc se zároveň přidává vyjádření v kilojoulech-kJ, což je hodnota přibližně 4,2 krát vyšší.
Zdravý dospělý člověk má mít denní energetický příjem ve výši 2000 kcal, což je 8400 kJ.

doporučeníU diet se určuje maximální energetický příjem podle na váhy, stáří, pohlaví a zdravotního stavu člověka. Například nemocniční diety běžně počítají na den :
-příjem energie 1760kcal/ 7400kJ a 225 g sacharidů = diabetická dieta,
-příjem energie 600kcal/ 2500kJ a 50 g sacharidů = nejpřísnější redukční dieta pod dohledem lékaře.

oznámeníRedukční diety mají obvykle od 1500 kcal/ 6 300 kJ a 175 g sacharidů a méně.
Pro silné hubnutí příjem energie 850 kcal/ 3500 kJ a dávka sacharidů kolem 100 g.

Pro hubnutí i správné stravování má být energie z přijatých potravin rovnoměrně rozdělena během dne. Měli bychom jíst 5-6 krát denně.

zapište si toA záleží na tom, jaké množství energie z potravin čerpáme v jednotlivých denních jídlech. Například snídaně a večeře mohou dodat po 20 procentech energie, oběd 30-35 % energie, dvě až tři malé svačiny zhruba po 10-15 % energetického příjmu.

Jak já se snažím rozložit energetický příjem během dne, ukazuje má následující tabulka. Ale tabulka mi udává jen maximální dávky, které se snažím nepřesáhnout.
A jak jste na tom vy, spočítáte si někdy, kolik máte energetický příjem za den?
Energetický příjem - moje tabulka