smaragdově zelený prášek

To, že se využívá zelený čaj na hubnutí, jsem už psala. Ale o zeleném čaji matcha jsem si našla další zajímavosti. Na rozdíl od černého čaje, jehož lístky fermentováním ztrácí obsažené látky přeměnou na jiné sloučeniny, nejsou listy zeleného čaje znehodnoceny oxidací a obsahují většinu antioxidantů a užitečných fenolů. Přírodní sloučeniny polyfenoly mají protizánětlivý a protirakovinný účinek. Z nich jsou nejvíce zastoupeny katechiny. Nejúčinnějším pro lidské zdraví se ukazuje katechin EGCG. Jeho účinky odborníci na celém světě intenzivně studují.
oznámeníTato nejdůležitější látka zeleného čaje se uvádí jako preventivní prostředek proti vzniku nádorových onemocnění, má příznivý vliv na kvalitu pokožky a zpomaluje stárnutí kůže. Popíjení zeleného čaje má dokonce mít kladné účinky i pro diabetiky. Kromě toho podporuje intenzivnější metabolismus, zvyšuje spalování tuků a úbytek tukové tkáně. Proto se využívá zelený čaj na hubnutí. Vědci si myslí, že využití EGCG může vést k nové dietní strategii u lidí.

čaj mača ve speciální misceNa americkém internetu jsem našla zprávy popisující výzkumy účinků EGCG. Při pokusech na myších vědci zjistili, že EGCG blokuje působení enzymu rozkládajícího sacharidy na jednoduché cukry a omezuje jeho činnost ve slinivce. Kdyby to tak fungovalo u lidí, bylo by významné přijímat EGCG spolu se sacharidovou potravou. To, že EGCG může zabraňovat prudkému vzrůstu hladiny cukru v krvi, by mohlo snížit riziko komplikací, které následně vznikají u lidí nemocných metabolickým syndromem nebo cukrovkou.
rostliny čajovníku zastíněné jutovým textilemA protože výroba matcha čaje spočívá v pěstování čajovníku v zastíněném prostředí, má tento druh zeleného čaje vyšší obsah všech cenných látek obsažených v listech, než mají běžné zelené čaje. Univerzitní výzkumníci v Coloradu zjistili, že množství katechinů, tedy i EGCG, v čaji matcha několikrát převyšuje jakékoliv jiné čaje.

Co se týče množství antioxidantů, zelený čaj matcha také vede. Obsahuje jich zhruba desetkrát víc než běžný zelený čaj. Antioxidanty chrání lidský organismus před volnými radikály, které se tak odbourávají z našeho těla rychleji.
Zelený prášek matcha čaje se vyznačuje i vysokým obsahem chlorofylu, zeleného listového barviva. Chlorofyl má detoxikační účinky, zbavuje náš organismus toxinů, těžkých kovů a jedů.

V čaji matcha je tolik aktivních aminokyselin, že se v takové dávce v běžném zeleném čaji nevyskytují. Je to až pětkrát více látek, které mají účinky podobné kofeinu a udržují vitalitu organismu . Účinek čajového kofeinu – teaninu však nastupuje později a déle vydrží.
Ale pozor! Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu, zvyšuje krevní tlak a je močopudný, je proto nevhodný pro děti, těhotné ženy nebo vážně nemocné osoby. A nadměrné pití zeleného čaje není dobré pro osoby užívající léky snižující srážlivost krve (má hodně vitaminu K).

zapište si toKromě toho, že se využívá  matcha zelený čaj na hubnutí, má navíc tak vysoký obsah zdraví prospěšných látek, že odborníci řadí čaj matcha mezi superpotraviny!
Věděli jste to všechno? Jestli ne, mám radost, že jste si početli. Vaše