Velké pokušení

Velké pokušeníNaše domácí vlašské ořechy jsou pro uplatnění ve výživě u nás nejlevnější a jejich pravidelná konzumace se doporučuje, avšak jen v malém množství. Ořechy a dieta nejdou spolu a to proto, že ořechy mají vysoký obsah tuku. Kvůli jejich vysoké kalorické hodnotě bychom měli sníst maximálně 5 ořechů za den. Podobnou vysokou výživnou hodnotu mají i lískové oříšky a mandle, u nichž je obsah tuků taky vysoký. Výživná dieta by s nimi byla asi možná. 

 Já jsem do nedávna zbožňovala buráky a byla jsem na nich skoro závislá. Protože jsem se dočetla, že mají nízký glykemický index a nízký obsah cukrů, myslela jsem si, že jich můžu spást třeba čtvrtkilový sáček. Ale jsou to ořechy, u nichž je obsah tuku tak vysoký, že není divu, že v zemích, kde jedí spoustu arašídového másla, je spousta obézních lidí. Zvlášť pražené a solené oříšky jsou pro někoho neodolatelné. A to sůl odvádí z těla množství vody a vysoké dávky sodíku prudce zvyšují krevní tlak!

Jistě znáte i jiné cizokrajné druhy oříšků, jako kešáky, paraořechy, makadamiové ořechy, …. všechno jsou to kalorické bomby s vysokou tučností. No podívejte se, co jsem si sepsala, abych měla tabulku jako odstrašující důkaz nejíst to!!

Druhy ořechů a obsah tuku

Takže pozor na ořechy, žádná zdravá dieta s nimi nepočítá, všechny druhy mají málo cukrů tedy nízký glykemický index. Ale protože mají vysoký obsah tuku, trvá dlouho, než se po jejich konzumaci tento tuk v těle rozloží a obsah krevního cukru bude z tohoto důvodu vysoký. Mám to mnohokrát potvrzeno!