Mleté hovězí s kurkumou

Mleté hovězí maso s kurkumouVolba kvalitního masa pro tento pokrm má velký význam. Kupované mleté hovězí maso by mělo mít pod 10 procent tuku. Často můžete dostat mleté hovězí v akci za pár korun, ale kvalita je velmi pochybná, za málo peněz, málo muziky a ještě to nemusí být hovězí. Pokud mi záleží, aby mleté hovězí maso bylo skutečně kvalitní, koupím kousek zadního hovězího a umelu si ho sama. Má určitě nižší obsah energie, tuku i cukrů, než mleté maso kupované.
O indické kuchyni je známo, že používá hodně koření a kurkuma v tomto receptu spolu s kari kořením dává tomuto pokrmu tmavě žlutou barvu a výraznou chuť. V Indii se kurkuma  jako stará kulturní rostlina používá od pradávna jako koření, lék a barvivo. Má hojivé účinky na játra a žlučník a dokonce se využívá při zánětlivém postižení kloubů. Patří mezi přírodní antibiotika s protibakteriálním a protivirovým účinkem.

Mleté hovězí maso

Příprava masa: Předem oloupu cibuli a nakrájím ji na tenké plátky, totéž udělám s česnekem. Na pánvi rozpálím lžíci oleje a vložím mleté maso. Maso na pánvi pěkně rozprostřu a opékám ze všech stran, až má nahnědlou barvu. Opečené maso přemístím do pekáče a na stejnou pánev kápnu ještě půl lžíce oleje a opeču do světle hněda předem nakrájenou cibuli s česnekem. Opečenou cibuli posypu lžičkou kari koření a lžičkou kurkumy. Přidám rozdrobenou kostku bujónu, čerstvě pomletý pepř a promíchám. Pak směs posypu moukou, důkladně promíchám a zaliji vodou s octem. Vzniklou omáčku promíchám, osolím, naliji na opečené maso v pekáči a vše ještě promíchám. Pekáč přikryji poklicí a v troubě směs dusím asi půl hodiny. Podle potřeby podliji ještě trochou vody. Po půl hodině pečení poklici odstraním, směs v pekáči posypu semínky, promíchám a za 5-10 minut podávám.

Co je potřeba pro 3 osoby: asi 400 g mletého hovězího, olej, 2 cibule, 1-2 stroužky česneku, lžička koření kari, lžička mleté kurkumy, čerstvě mletý pepř podle chuti, 1 lžička soli, půl lžíce polohrubé mouky, 1 kostka hovězího bujónu, 200 ml vody a 30 ml octa, půl hrsti semínek z pinie nebo vyloupané pistácie.

Vhodnou přílohou je rýže. Pokud nemám požadovaná semínka, nahradím je slunečnicovými a je to taky moc dobré. Tato dávka stačí v pohodě pro dva až tři strávníky. Mleté hovězí maso po bengálsku je vhodné pro milovníky pikantních, ale zároveň jemnějších jídel.
Vaše

1 porce=1/3, 1336kJ, 318kcal, 14g sacharidů