ČokoPěna detail
Čokoládová pěna v pohárech
Čokoládová pěna v pohárech

Když jsem před lety navštívila Francii, měla jsem to štěstí, že jsem tam ochutnala některé speciality vyhlášené francouzské kuchyně. Hned na první oběd mi byla jako dezert nabídnuta čokoládová pěna Mousse au Chocolat.
Její chuť a vzhled mě úplně uchvátil, a protože dezert tvaru obrácené lžíce i jeho název, mi v angličtině a němčině připomněly jedno malé zvířátko, pojmenovala jsem si tento dezert jako „čokoládová myš“. Až po létech jsem zjistila, že správný překlad názvu je čokoládová pěna.

Podobný čokoládový dezert byl u nás časem k dostání jako práškový polotovar se sladidlem a já jsem si ho vždy nakoupila velkou zásobu. Dlouho už se po něm marně pídím, ale v obchodech není. Začala jsem tedy pátrat, jak si dezert připravit doma. K mému velkému překvapení je příprava i nákladnost na suroviny tak příznivá, že francouzskou kuchyni obdivovuji stále více. Jaká jednoduchost a originalita spočívá v přípravě dezertu čokoládová pěna po francouzském způsobu!
I když stačí jen dvě až tři suroviny, abychom si mohli Mousse au Chocolat doma vyrobit, je zásadní podmínkou jejich kvalita. Čokoláda musí být kvalitní, s vyšším obsahem kakaového prášku. Rozhodující je rovněž vysoká kvalita vajec, vejce musí být z ověřeného zdravotně nezávadného chovu.

Jak na to? Ve vodní lázni rozpustím kvalitní hořkou čokoládu na vaření (min 70 procent kakaa). Až je čokoláda rozpuštěná a je vlažná, ušlehám opravdu tuhý sníh z bílků.
Další originální postup přípravy říká, že do tekuté čokolády se zlehka zamíchají žloutky a do této hmoty se opatrně přidává sníh z bílků. Mně se však jednou tento postup nezdařil, protože čokoláda byla u dna nádoby ještě dost horká, žloutky s čokoládou se mi srazily a vytvořila se kompaktní čokoládová koule. A proto já postupuji trochu jinak.
Do sněhu z bílků zapracuji žloutky, a to pouhým obracením vařečky a rozmícháním. Pak do žloutkového sněhu přilévám po částech vlažnou tekutou čokoládu Důkladně rozmíchaný čokoládový krém rozdělím do misek a nechám vychladit v ledničce několik hodin.

Co na 4 porce? 100g čokolády s obsahem kakaa min 70 procent, 3 vejce s ověřenou kvalitou, případně vanilkový cukr nebo sladidlo podle chuti.

Přidávat cukr nebo sladidlo do dezertu čokoládová pěna není podle mě nutné, záleží na chuti. Ten, kdo upřednostňuje a miluje hořkou čokoládu, bude spokojený i bez dalšího přislazování. Podíl kakaa v čokoládě ovlivňuje obsah sacharidů v dezertu. Při obsahu 33 procent sacharidů ve 100g čokolády má jedna porce dezertu zhruba čtvrtinu tohoto množství, což je velmi dobrá hodnota. A víte, že z Mousse au Chocolat lze doma snadno vyrobit také čokoládovou zmrzlinu?
Moc dobrou chuť Vám přeje Vaše

Uvedená energetická hodnota počítá s čokoládou s obsahem kakaa 70 procent:
1 porce=1/4: 840kJ, 202kcal, 8.5g sacharidů