Recepty z pohanky

Recepty z pohankyV úplně dávné minulosti jsem zkoušela jakési recepty z pohanky, ale uvařené jídlo mi vůbec nechutnalo a připadalo mi, že je pohanka cítit myšinou. Byla to má velká neznalost toho, jak se musí pohanka před vařením připravit. Nyní už to vím a už běžně využívám všechny dobré recepty z pohanky.

Před vařením pohanku vsypu na cedník a několikrát ji důkladně propláchnu studenou vodou. Potom dám propláchnutou pohanku do kastrolu, naliju dva díly vody, osolím a přidám kapku oleje. Pohanka se vaří jen krátce, stačí jen přivést vodu k varu. Voda se vůbec neslévá, tím bychom si vylili do vody uvolněný rutin. Spařená pohanka se musí nechat v hrnci dojít asi 20-30 minut bez jakéhokoliv míchání. Dříve lidé hrnec s pohankou šoupli na půl hodiny pod peřinu.

Pohanku pěstovalo lidstvo od pradávna a je zajímavé, že už dávno lidé věděli, že jídla připravená z pohanky ovlivňují a zlepšují činnost nervové soustavy. Proč by se jinak kaše z pohanky nazývala vtipná kaše?
Dnes je pohanka plodina důležitá hlavně pro všechny, kdo musí držet bezlepkovou dietu. Jen málo pekařských druhů obilnin neobsahuje v semeni lepek a pohanka mezi ně naštěstí patří. Proto je pro celiaky – lidi s poruchou trávení lepku, neocenitelná a prvořadá potravina. Když jsem měla před pár lety podezření, že také celiakií trpím, zkoušela jsem si upéci chleba z bezlepkové směsi, která obsahovala mouku ze sóji a z pohanky. Chleba chutnal podstatně hůř, než obyčejný pšenično-žitný, ale co chcete jíst, když máte zažívací problémy a normální chléb nesnesete? Od té doby mám pohanku ještě radši.
A to jsem se nezmínila o jiné kladné vlastnosti pohanky, jak působí na cévy. Pravidelná konzumace pohanky udržuje naše cévy pevné a pružné. Je to tím, že v semeni pohanky je obsažena látka zvaná rutin, která patří k vitamínům flavonoidového typu. Obsah flavonoidů v pohance je prý vyšší než u červeného vína! Flavonoidy mají pozitivní účinky v boji proti rakovině, cukrovce, virovým onemocněním, alergiím.

Z hlediska dietetického je pohanka ideální potravinou i proto, že má nižší glykemický index a obsahuje přírodní antioxidanty, které přispívají k ozdravění organismu. Bílkoviny z pohanky jsou podle odborníků hodnotnější než bílkoviny obsažené v obilninách!

Kvalitu prodávané pohanky ovlivňuje způsob, jak se z ní odstraňuje slupka v mlýně. Mechanický způsob obrušováním je ten správný, tepelná úprava je ten horší. Nejlepší je pohanka celozrnná, v mlýnech se pohanka upravuje na lámanku, kroupy, krupici a mouku. V Japonsku se z pohankové mouky vyrábějí speciální nudle soba. V Česku se asi soba nudle někde seženou, ale jsou nadšenci, kteří se snaží si je vyrobit doma. Na nudle si netroufám, ale z pohankové lámanky vařím sekanou, rizoto s houbami, z pohankové mouky dělám lívance, pohankové rohlíky a chleba, pomazánku. Chutné jsou taky pohankové vločky připravené jako müsli. Neváhejte a vyzkoušejte moje recepty z pohanky!
Vaše

Příspěvek byl publikován v rubrice Oblíbené zdravé potraviny se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů u Recepty z pohanky

 1. Marie napsal:

  Díky za připomenutí pohanky, ten rutin je cenný. Že se prodává pohanková mouka jsem netušila. Váš blog je pro mě opravdu přínosem. Díky, zkusím mimo rizota i ty nudle. Napíši jak to dopadlo.

  • admin napsal:

   Díky za komentář. Ale Maruško, na nudle z pohanky jsem viděla kdysi na netu recept, zkuste ho vyhledat! Já nejsem na nudle odborník. Adéla

 2. Pohanku používám českou z mlýnu Šmajstrla a téměř neproplachuji, právě kvůli odplavování rutinu, kterého je v loupaných semenech již tak hodně málo. Nejraději mám kaši na sladko z krupice, s medem a ovocem – moc dobrá snídaně, i když pravdam to už není na dietu bez cukru :=)

  • admin napsal:

   Dobrý den a díky za komentář. Právě jsem přemýšlela, z čeho se vtipná kaše vaří, jestli z pohankové mouky nebo krupice. Staří Čechové ji určitě jedli s medem a máslem, ale třeba by se k ní dalo přistrouhat jablko. Někdy to asi zkusím. Adéla

 3. Děkuji za to poučení, v rodině jednoho celiaka mám, hned jim ty nápady a poučení přepošlu, třeba to také pro ně bude objevné..

  • admin napsal:

   Já osobně celiaky lituji, nejhorší je péci a jíst chleba bez pšeničné mouky. Ale mám i recept na slaný koláč z pohanky, třeba tím v budoucnu někomu udělám radost. Adéla

 4. Dobrý den ,chtěla bych vědět,jaká je denní spotřeb pohanky pro diabetika.d
  ěkuji za odpověď

  • Adéla napsal:

   Tamaro, pokud máte diab.dietu nastavenou např. na 225g sacharidů denně, pak 300 g suché pohanky má zhruba nutriční hodnotu 200g sacharidů, 4400kJ a 1050kcal. Ale k tomu musíte připočítat hodnotu dalších potravin, kterými chcete pohanku dochutit. Proto počítejte maximálně 70-90g pohanky 3 x denně jako porci ke snídani,k obědu a večeři. Zkuste třeba mé pohankové rizoto s houbami aj. Viz také článek Kolik má být energetický příjem. Adéla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *