Pyramida zdravé výživy - náhled

Pyramida zdravé výživyDřívější grafické schéma znázorňující, jaké bychom měli jíst potraviny, pyramida zdravé výživy, bylo v Česku přepracováno. S výživovými doporučeními a schématy se roztrhl pytel v celém světě. Odborníci na výživu bijí totiž všude na poplach. Není to tak dávno, co v USA vypracovali v rámci reklamní kampaně za dietní doporučení v roce 2010 nové potravinové schéma Můj zdravý talíř. A také pyramida zdravé výživy byla v Česku v roce 2013 zaktualizována.

 

 

 

Pyramidu zdravé výživy 2013 vypracovalo Fórum zdravé výživy a aktualizace potravinové pyramidy se zaměřila na jednoduchost a komplexnost.
Samozřejmě, že potraviny umístěné v základně naší pyramidy bychom měli jíst co nejčastěji, a potraviny na špici pyramidy bychom měli konzumovat jen omezeně a co nejméně. Lidé, co chtějí zhubnout, by se potravinám umístěným na špičce pyramidy měli vyhnout úplně.

doporučeníZajímavé je, že v každém patře české pyramidy jsou potraviny uspořádány i v určitém pořadí zleva doprava, což je pro mě novinka. Je to tak, že levá část pyramidy znázorňuje potraviny, které jsou pro lidskou výživu vhodnější. Lidé, kteří chtějí zhubnout, by je měli jíst v malém množství, výjimku tvoří jen zelenina, která se může konzumovat v neomezeném množství.

zapište si toCelkové množství a jednotlivé dávky potravin za den česká potravinová pyramida neřeší. Platí však stále známé pravidlo: denní příjem nemá převyšovat výdej!

Česká pyramida zdravé výživy 2013 byla publikována na webových stránkách Fóra zdravé výživy. Na tomto webu si ji můžete i stáhnout.