Již staří Číňané věděli, že zelený čaj je užitečný pro zdraví. Náhodou prý byl poprvé uvařen čínskému císaři asi před 4000 lety. Tradiční čínská medicína doporučovala pití zeleného čaje při bolestech hlavy i těla, při trávicích potížích, depresích, pro zvýšení imunity, k detoxikaci, k povzbuzení a pro prodloužení života.
Mnoho výzkumů, které zkoumají zelený čaj a jeho přínos pro zdraví, vychází z množství, které se tradičně pije v Asii. Většinou tam pijí zhruba tři šálky (750 ml) denně, což tělu poskytuje 240-320 mg polyfenolů. Bylo například prokázáno, že japonská populace má vyšší příjem flavonoidů, což je konzumaci zeleného čaje přičítáno.
Kolik šálků pít denně?
Odborníci doporučují vypít denně maximálně 1 litr zeleného čaje bez cukru a mléka. Je pravda, že pokud začínáte zelený čaj pít, zdá se vám málo lahodný a trpký, ale po delší pitné kůře se zvyknete a chuť zeleného čaje se vám stane příjemnou. Pokud sedím v práci, navařím si půllitr zeleného čaje do zásoby a podle potřeby popíjím a cítím, že je pro mě jako povzbuzující droga. V zimě teplý čaj zahřeje, v létě ho vychladím v ledničce a popíjím zelený čaj ledový.
Rozhodně však zelený čaj nepijte večer před spaním, protože obsažený kofein by vám mohl způsobit, že v noci neusnete.
Jak zelený čaj nejlépe připravovat?
Příprava zeleného čaje je dost odlišná. Chcete-li, aby byly zachovány všechny jeho pozitivní účinky na zdraví, nesmíte ho zalévat vařící vodou, jak to děláte u čaje černého.
Na jednu porci se počítá 2-4 g sypaného čaje, na 250 ml vody je třeba minimálně 4 g čaje (2 čajové lžičky). Vodu na čaj ohřejte na 100 stupňů a nechte mírně zchladnout. Stačí počkat asi 3 minuty a pak zelené čajové lístky zalít vodou ochlazenou na asi 70 stupňů (přesná hodnota je různá podle druhu čaje). Pak nechte louhovat podle typu čaje. Většinou je doba louhování 1–3 minuty, ale u některých druhů stačí doba i půl minuty. Když prodloužíte louhování na 5 minut, obsah tříslovin vyloučených do čaje se značně zvýší. Některé kvalitní čaje je možné zalít i vícekrát.
Jaký zelený čaj pít?
Rozhodně se vyplatí v tomto případě nešetřit. Schválně si zkuste koupit několik druhů zeleného čaje porcovaného (v pytlíku) a sypaného, a když je zalejete vodou, porovnejte navzájem jejich vůni, chuť a barvu. Budete překvapeni výsledkem. Chcete-li, aby požadované účinky, barva a chuť byly zachovány, kupujte raději zelený čaj tradiční, sypaný, nejkvalitnější je čaj z celých lístků. Já už jsem si to tímto způsobem vyzkoušela.
Pijete-li zelený čaj pravidelně, vašemu zdraví to rozhodně neublíží. Naopak, přinese vám pohodu a klid pro tělo i duši, a navíc má velmi pozitivní účinky na zdraví.
Vaše