Receptů na falešný tatarský biftek je mnoho už od časů, kdy byla pravá svíčková vzácně k dostání a její cena nebyla přijatelná pro každého. Já mám pravý tatarák moc ráda, ale tento pokrm je vhodný pro čistě společenský okamžik. Protože pokud ho uděláte, je dobré mít k jeho pojídání více osob, nejlépe hostů, a že i dnes je maso na pravý tatarák dost drahé, hodí se spíš pro určitou příležitost. Znám taky zatvrzelce, kteří by pravý tatarák, jakožto syrové maso, do úst nevzali. Z výše uvedených důvodů je dobré připravit si občas falešný tatarský biftek, který zpestří nabídku fádních pokrmů, je zdravý a ladí člověku i pro oko. Dokážu ho sníst sama.
Postup přípravy falešného tataráku: Vařený brambor oloupu a nastrouhám na jemném struhadle. Pak vetřu tvaroh. Směs dle chuti osolím a vmíchám pár kapek worchesteru, jednu až dvě lžičky hořčice a kečupu podle chuti. Směs dám do ledničky zaležet a mezitím udělám topinky z celozrnného chleba na topinkovači.
Co je na to potřeba: 125 g netučného tvarohu (půl kostky), 1 menší vařený brambor (125 g), sůl, pepř, sladká paprika, worchesterová omáčka, obyčejná hořčice, kečup (bez cukru je nejlepší), 1 menší cibule, kyselá okurka nebo syrová paprika na dozdobení.
Ze směsi vytvaruji na talíři bochánek, který obložím cibulí, kořením a nasekanou okurkou nebo čerstvou paprikou. K tomu pojídám topinku opečenou nasucho a i když mám na talíři jen falešný tatarský biftek, tvářím se, že jím pravý tatarák. Zkuste to taky!
Vaše
Falešný tatarák je jistě zdravější, než pravý. Jednou jsem dostala na topince takový, co byl připraven z vařené mleté pšenice. Když se okoření hodně „natvrdo“, tedy kečup, česnek, pepř a čili, pak je asi k nerozeznání. Otázka je, jestli to má ten smysl… No – člověk si pak dlouho pamatuje, že něco jedl.
Pavla
Díky za komentář. Ten mě tedy rozveselil. Tak pšenice na topince, to už je těch sacharidů příliš. Když zkrátka není na maso, mělo by se nahradit jinou bílkovinou. Anebo kdo maso nejí, má v kombinaci topinek s ochuceným tvarohem náhradní alternativu. Adéla