Mrkvový dort

Mrkvový dort Mrkvový dort se jako Carrot Cake peče po celém světě a vymysleli ho prý v Anglii. Samozřejmě, že přicestoval i do Ameriky, a pečou ho tam z pořádně velké dávky surovin a s množstvím cukru. Dort má nádhernou barvu.
Tento recept na mrkvový dort jsem si  přečetla v jednom čísle zpravodaje pro diabetiky a hned mne zaujal. Obsahuje mrkev bohatou na vlákninu a zároveň je úplně bez tuku, pokud nepočítám určité množství tuku v obsaženém kokosu. Když jsem ho dělala poprve, nebyl kokos nikde k sehnání, a tak jsem místo kokosu dala strouhané ořechy a vůbec to nevadilo. Upečené těsto je díky mrkvi krásně vláčné a vlahé a má pěknou oranžovou barvu. Sáček vanilkového cukru stačí k tomu, aby měl moučník vůni vanilky a nasládlou chuť i bez přídavku dalšího množství cukru. Forma na dort může být věnec, lze použít i srnčí hřbet.

Příprava: Nejdřív je třeba nastrouhat oloupanou mrkev na jemném struhadle. Pak vymastím olejem formu a vysypu ji polohrubou moukou. Zbylou mouku nasypu na váhu a odvážím celkem 70 g polohrubé mouky, k mouce přidám lžičku prášku do pečiva a promíchám. Z bílků ušlehám sníh, do sněhu vešlehám 2 lžíce horké vody a pak i balíček vanilkového cukru. Do sněhu opatrně vmíchám žloutky a potom přidávám po lžících směs strouhané mrkve s kokosem. Nakonec vmíchám mouku. Sněhové těsto rozprostřu do formy a vložím do předehřáté trouby. Peču mírně při teplotě trouby 150o C po dobu 40-45 minut. Je-li těsto upečené, zkouším pomocí dřevěné špejle, která po vpíchnutí do těsta musí zůstat suchá. Vlažný moučník vyjmu z formy.

Co je potřeba: 200 g mrkve (jedna velká mrkev nebo 2 menší), 4 vejce, 1 sáček vanilkového cukru, 70 g polohrubé mouky + mouka na vysypání formy, olej na vymazání formy, 30 g strouhaného kokosu, lžička prášku na pečení.

Mrkvový dort mám ráda jen se šlehačkou, kterou si dělám našleháním polotučného mléka. Z uvedeného množství není moučníku tolik, abych ho nebyla schopna sníst sama. Musím se tedy hodně krotit a rozdělit si ho na víckrát.

1 porce=1/4=130g, 1030kJ, 246kcal, 25g sacharidů