Umělá sladidla

náhradní sladidla

Existují umělá sladidla, která slouží k užití jen za studena (např. aspartam).

K vaření a pečení je nutné použít jiná sladidla:
– fruktóza (přírodní kalorické sladidlo, zvlášť vhodné pro zavařování),
– steviol-glykosid (přírodní nekalorické sladidlo moderního typu),
sukralóza (umělé nekalorické sladidlo moderního typu),
– sacharin, acesulfam K, cyklamát (nekalorická umělá sladidla).

Umělá sladidla je možné užívat bez obav. Jsou vhodná nejen pro diabetiky, poskytují sladkou chuť a mají podstatně nižší obsah kalorií, nekazí zuby, nezatěžují organizmus, neovlivňují hladinu inzulinu a krevního cukru v těle.

Při nákupu sladidel musíme sledovat, jak jsou kalorická, pokud chceme hubnout. Víte, že když čtyři čajové lžičky cukru denně nahradíme tabletkami umělého nízkokalorického sladidla, tak za rok tím uspoříme tolik kalorií, že by se z nich mohla vytvořit až tři kila tukové tkáně?
Při posuzování kalorické hodnoty sladidla je třeba brát v úvahu také jeho sladivost. Sladidla s vyšší sladivostí bude zapotřebí menší množství, a to energetickou hodnotu ovlivní.

Prodávaných sladidel je velká spousta, pro použití v kuchyni je tolik druhů, že o některých toho moc nevím, s některými mám ale dobré zkušenosti. Proto jsem si do následující tabulky vypsala nejznámější přírodní a umělá sladidla.

umělá sladidla přehled

Nejpoužívanější umělá a přírodní sladidla – tabulka, kterou jsem si vytvořila.
Vaše  AdelaPodpis

4 komentář

 1. xylitol říká:

  Dobrý den,

  dalším sladidlem, které můžete použít je březový cukr neboli xylitol. Xylitol je přírodní sladidlo, které má o 40% méně kalorií než běžnýcukr a přitom stejnou sladivost. Xylitol je také vhodný pro pečení, protože se při vyšších teplotách nerozpadá.

  Další informace o xylitolu najdte na http://www.brezovycukr.cz

  1. Díky za aktuální příspěvek. Sladidlo xylitol znám z doslechu, ale praktické zkušenosti nemám. Hned se podívám na web http://www.brezovycukr.cz pro další informace a sladidlo určitě zkusím. Je dobré, že je přírodního původu!

 2. Dobrý den, zaujala mě Vaše stránka a rád bych upozornil na naši zajímavou nabídku přírodních sladidel, jsme společnost vyrábějící potraviny bez přidaného cukru, vhodné pro diabetiky, více info na www/norbi-update.cz.
  Děkuji Petr

  1. Je príma, že jsou na trhu další typy sladidel. Sladidla na bázi erytritolu a xylitolu určitě vyzkouším. Od firmy NORBI Update se mi líbí i stolní sladidlo 4 FREE. A sladidlo s vanilkou a skořicí se určitě dá použít na pečení!? Adéla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »